Loading...
BudowaBudowa domu

Beton B20 własnej roboty, czyli jak dobrać odpowiednie proporcje cementu i piasku?

Jak zrobić beton b20

Beton B20 własnej roboty, czyli jak dobrać odpowiednie proporcje cementu i piasku?

W poniższym artykule dowiesz się jak zrobić beton B20 o wytrzymałości 20-25 MPa oznaczony symbolem C16/20. Najmniejsza ilość betonu, jaką możemy zamówić to 6 metrów sześciennych, jeżeli wykonujemy prace remontowe w naszym domu, jest to zdecydowanie więcej niż nam potrzeba. W takim wypadku najlepiej jest zrobić przyzwoity beton B20 samodzielnie. Nasuwa się pytanie, jak odpowiednio dobrać proporcje?

Z czego składa się beton?

Jeżeli chcemy uzyskać dobry, porządny beton B20 potrzebne nam będzie: 

  • kruszywo drobne (piasek) i grube (żwir),
  • cement,
  • woda,
  • domieszka.

Proporcje betonu B20

Zanim zaczniemy tworzyć mieszankę betonową, powinniśmy się zastanowić jaką klasę wytrzymałości betonu chcemy uzyskać. Im mniej wody dodamy, tym beton będzie wytrzymalszy, jednak aby nie pogarszać urabialności, należy zastosować odpowiednią dawkę domieszki, która redukuje ilość wody. Istotnym jest fakt, iż zbyt duża ilość domieszki uplastyczniającej może spowodować nieplanowane skutki takie jak rozdzielenie się składników. Co więc należy zrobić? Dobrze jest przeliczyć skład betonu na pełne worki cementu po około 25 kg. W celu uzyskania mniej więcej 120 l mieszanki betonowej należy dodać:

  • 25 kg cementu,
  • cztery wiadra (10-litrowe) piasku,
  • 10-12 l wody,
  • osiem wiader 10-litrowych żwiru 2/16,
  • domieszkę uplastyczniającą (według zaleceń producenta na opakowaniu).

Beton B20 przygotowany w ten sposób będzie miał wytrzymałość na ściskanie co najmniej 20 MPa (po 28 dniach).

W czym mogę przygotować beton B20?

To zależy od ilości, jaką mamy w planie przygotować. Jeżeli potrzebujemy 50-100 l dobrym wyborem jest betoniarka wolnospadowa. W przypadku 10-25 l w zupełności wystarczy mieszadło na wiertarce. Należy jednak pamiętać, że samodzielnie wykonany beton nigdy nie dorówna betonowi towarowemu.

Kolejność dodawanie składników

Wbrew pozorom kolejność dodawania poszczególnych elementów ma ogromne znaczenie. Na początku powinniśmy nasypać kruszywo, czyli piasek i żwir. Potem dolać połowę wody, by później dosypać cement. W przypadku, w którym chcemy dodać domieszkę uplastyczniającą, teraz jest czas, aby rozpuścić ją w wodzie, która pozostała. Gdy już to zrobimy, możemy zacząć stopniowo dozować ją do mieszanki aż do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Na sam koniec mieszamy około 2-5 minut w celu uzyskania jednorodnej mieszaniny.

Kiedy możemy przystąpić do betonowania?

Beton B20 trzeba nakładać od razu po wymieszaniu składników w 10-15 cm warstwach. Jak powinniśmy go zagęszczać? Jeżeli mieszanka betonowa jest rzadka, wykorzystuje się zagęszczarki pogrążalne lub sztychowanie prętem. Z drugiej strony, jeżeli jest sucha, stosujemy ubijanie. Kolejnym etapem jest zatarcie powierzchni. Należy pamiętać, aby unikać zbyt długiego zagęszczania oraz zacierania. W przeciwnym razie może pojawić się zbyt duża ilość mleczka cementowego na powierzchni betonu. Może to mieć istotny wpływ na jakość betonu, a właściwe na jego pogorszenie.