Loading...
BudowaBudowa domuPrace wykończeniowe

Błędy, których należy unikać podczas montażu sufitu podwieszanego

Błędy, których należy unikać podczas montażu sufitu podwieszanego

Sufity podwieszane dają ogromne możliwości maksymalnego wykorzystania przestrzeni mieszkalnej. Wykonywane są z płyt gipsowo-kartonowych i są bardzo często wykorzystywane w budownictwie mieszkaniowym, a także w budownictwie obiektowym. Poza walorami estetycznymi posiadają wiele praktycznych zalet. Dzięki nim możemy np. ukryć instalacje, które biegną pod sufitem bądź części konstrukcyjne stropu. Należy jednak pamiętać o tym, że źle zamontowany sufit podwieszany może doprowadzić do poważnych problemów eksploatacyjnych (pęknięć na suficie, osłabień konstrukcji sufitu, a nawet do powstawania rys). Jaki błędów unikać podczas montażu sufitu podwieszanego? Wszystko znajduje się poniżej.

Niepoprawny montaż wkrętów

W momencie, w którym przykręcamy płyty gipsowo-kartonowe do profili, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozstaw wkrętów. Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas montażu sufitu podwieszanego jest zbyt rzadkie rozmieszczenie wkrętów. Minimalny rozstaw wkrętów, jaki powinno się stosować do sufitów podwieszanych to rozstaw co 17 centymetrów w pierwszej i w drugiej warstwie poszycia. Jeżeli chodzi o odległość wkrętów od krawędzi płyty, rozstaw nie powinien wynosić mniej niż 1 centymetr. Dobrze jest również pamiętać o tym, aby nie wkręcać wkręta zbyt głęboko, bowiem może skutkować to przerwaniem papieru licowego. 

Zbyt mała ilość wieszaków

Wieszaki stosuje się do podwieszeń sufitów na konstrukcji pojedynczej i podwójnej. Podczas wyboru właściwego typu wieszaków, trzeba wziąć pod uwagę to, jak duże będzie obciążanie sufitu podwieszanego oraz jak nisko będzie on opuszczony względem stropu. Najczęstszym błędem podczas montażu sufitu podwieszanego jest zastosowanie zbyt małej liczby wieszaków, czyli złe rozplanowanie.

Pamiętaj, aby na łączeniu poprzecznym sfazować płyty.

Niezwykle ważny jest fakt, aby pamiętać o fazowaniu na łączeniu poprzecznym płyt. Po tym, gdy płyty zostaną już sfazowane, w punkcie łączenia powstaje szczelina. Podczas spoinowania wchodzi w nią masa, która wypełnia całą przestrzeń. To właśnie ona tworzy solidne wiązanie, zapewniając nas, że spoina będzie trwała. 

Połączenie ślizgowe

Brak połączenia ślizgowego jest ogromnym błędem, którego należy unikać. Sufit podwieszany nie może być na stałe połączony z masywnymi częściami budynku. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest zastosowanie połączenia ślizgowego. Wykonuje się je w celu zdylatowania powierzchni oraz niedopuszczeniu do powstawania spękań. Jeżeli chcemy poprawnie wykonać połączenie ślizgowe, najlepszym wyborem jest użycie taśmy przekładkowej. Z czego jest wykonana? Do jego produkcji został użyty papier laminowany folią z paskiem kleju, którego szerokość wynosi 1 centymetr.

Izolacja z taśmy akustycznej

W celu poprawnego przylegania profilu UD do ścian, trzeba stosować taśmy akustyczne. Dzięki nim podnosimy izolacyjność akustyczną sufitu podwieszanego. Poza tym to właśnie za ich pomocą zapobiegamy przenoszeniu się drgań na konstrukcję sufitu.