Loading...
BudowaBudowa domuCenyInstalacjePrace wykończeniowe

Co to jest stan surowy zamknięty i ile kosztuje?

Stan surowy zamknięty koszt

Co to jest stan surowy zamknięty i ile kosztuje?

Stan surowy zamknięty to moment, w którym możemy zauważyć połowę budowy domu. W rzeczywistości wstawienie w otwory drzwi i okien oznacza zamknięcie stanu surowego. Podczas tego etapu budowy wykonuje się: murowane ścianki działowe, montaż bramy garażowej, drzwi i okien, a także szlichty podłogowe i izolacje. Jednak jaki jest koszt stanu surowego zamkniętego? Wszystko poniżej.

W jakim czasie najlepiej jest zamknąć budynek?

Znaczna większość osób zamyka budynki w okresie jesiennym. Dlaczego akurat wtedy? Z prostego względu – koszt stolarki jest wyższy niż normalnie. Poza tym najczęściej prace związane ze stanem surowym zamkniętym zbliżają się ku końcowi w momencie, gdy zaczynają się prace wykończeniowe. Warto jest w tym czasie zainwestować w odpowiednie zabezpieczenia takie jak: monitoring czy alarm, który zapobiega kradzieżom i włamaniom.

Koszt stanu surowego zamkniętego

Zacznijmy od tego, że stan surowy zamknięty stanowi około 50% kosztów, jakie musimy ponieść, aby wybudować dom. Na co w tym czasie zwrócić uwagę? Przede wszystkim na okna i drzwi. Ich koszt może zależeć od wymiarów, materiałów, z których zostały stworzone, a także od standardu wykonania. Jedna z droższych opcji to okna bądź drzwi wykonane z drewna egzotycznego lub dębu szlachetnego. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie okien drewnianych. Stosunkowo niedrogim wyborem jest inwestycja w okna plastikowe i drzwi stalowe. Łatwo dostępne są także okna referencyjne, które oscylują w cenie mniej więcej 1000 złotych.

Kolejnym punktem są drzwi tarasowe. W ostatnich latach najpopularniejsze stały się drzwi tarasowe z dużym przeszkleniem. W drzwiach uchylno-przesuwnych bądź rozwiernych, zawsze znajduje się próg o wysokości co najmniej kilku centymetrów. Jeżeli zależy nam na niskim progu, wtedy najlepszym rozwiązaniem są drzwi podnoszono-przesuwne, gdzie próg można schować w warstwach podłogi. Jaki jest więc koszt drzwi tarasowych? Drzwi o wymiarach 2,3 x 3 m mogą kosztować od 4000 zł do 7000 zł.

Przejdźmy teraz do bramy garażowej. Ocieploną bramę segmentową posiadającą napęd możemy spotkać w cenie od 2000 zł do 5000 zł. W przypadku, w którym chcemy wydać nieco mniej, warto zakupić bramę nieocieplaną uchylną za mniej niż 1000 zł.

Podsumowanie

W prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji, co dokładnie obejmuje stan surowy zamknięty. Z tego powodu przed rozpoczęciem prac warto ustalić wszystkie szczegóły z wykonawcą. Podsumowując, stan surowy zamknięty to moment, w którym zakończono wszystkie prace konstrukcyjne w budynku. W tym czasie wstawia się drzwi i okna oraz montuje się bramę garażową. Na tym etapie budowy trzeba również zadbać o odpowiednie zaizolowanie płyt podłogi bądź stropów na gruncie. Należy pamiętać o tym, że prace te, zrealizowane muszą być niezwykle dokładnie, z tego powodu, iż złe wykonanie może mieć wpływ na trwałość posadzek, a także na izolacyjność akustyczną i cieplną.