Loading...
Budowa domuOgrzewanie domu

Czym charakteryzuje się ogrzewanie podłogowe? Wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe powoli staje się coraz popularniejszą formą ogrzewania domu. Dzięki niemu możliwe jest równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Spowodowane jest to tym, że ciepło oddaje cała podłoga, a nie tylko jej dana część. Za sprawą ogrzewania podłogowego możemy pożegnać się z wrażeniem zimnej podłogi i chłodniejszymi miejscami w pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy wady i zalety ogrzewania podłogowego.

Zalety

Jednym z najbardziej zauważalnym atutów ogrzewania podłogowego jest fakt, iż jest ono niewidoczne. W odróżnieniu od grzejników podłogówka nie zajmuje przestrzeni na podłodze, czy ścianach. Ponadto dzięki niej zaoszczędzimy sporo miejsca, które możemy przeznaczyć na swobodną aranżację wnętrza. Ogrzewanie podłogowe zapewnia nam korzystny rozkład temperatury w pokojach. Co ciekawe, w pomieszczeniu, które jest ogrzewane za pomocą podłogówki, może być o 2°C chłodniej niż w pokojach z tradycyjnymi grzejnikami. Ponadto nie będziemy tego odczuwać. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest to, że ogrzewanie jest niskotemperaturowe. Co to oznacza w praktyce? Powierzchnie są ciepłe, jednak temperatura jest bardzo zbliżona do temperatury powietrza oraz nie przekracza temperatury skóry człowieka. Najistotniejszą funkcją ogrzewania podłogowego jest równomierne oddawanie ciepła w całym pomieszczeniu. Za sprawą niskiej temperatury czynnika, który przepływa przez przewody podłogówki, możliwe jest podłączenie tego obwodu do pompy ciepła. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę.

Wady

Jak wszystko na świecie, również i ogrzewanie podłogowe posiada swoje wady. Jedną z nich jest wyższy koszt inwestycji, który musimy ponieść w związku z zakupem podłogówki. Może być on aż o 30-40% wyższy niż w przypadku grzejnika tradycyjnego. Inwestując w ogrzewanie podłogowe, musimy mieć na uwadze fakt, iż po ułożeniu posadzki, nie będziemy mogli wykonać żadnych poprawek w instalacji. Poza tym posiadamy ograniczony wybór materiałów wykończeniowych. Najbardziej odczuwalną wadą tego rodzaju ogrzewania jest duża bezwładność cieplna. Oznacza to powolne stygnięcie i nagrzewanie się podłogówki. Jest to spowodowane przede wszystkim budową grzejnika, którego rury ułożone są na zaizolowanym stropie, a następnie przykryte są grubą warstwą betonu. Z kolei beton ten musi się nagrzać, aby zaczął przekazywać ciepło do pokoju. Kiedy beton się nagrzeje, przez długi czas pozostaje ciepły. Z tego powodu czas jego stygnięcia znacznie się wydłuża. W podłogówce znacznie trudniej jest odpowiednio dostosować zapotrzebowanie ilości ciepła, które dostarczane jest za pośrednictwem instalacji grzewczej. Może to skutkować przegrzaniem pomieszczeń, co prowadzi do strat ciepła. Ciężko jest również obniżyć temperaturę podczas nieobecności domowników. Ostatnim minusem ogrzewania podłogowego jest wymóg zaplanowania wystroju wnętrza przed ułożeniem przewodów w podłodze. Przewody nie powinny znajdować się pod meblami, ponieważ utrudniłoby to rozprowadzanie się ciepła w pomieszczeniu.