Loading...
Ogrzewanie domu

Działanie folii grzewczej. Czym kierować się przy wyborze

Czym się kierować przy wyborze folii grzewczej

Działanie folii grzewczej. Czym kierować się przy wyborze

Folia grzewcza to materiał, który przez większość osób kojarzony jest z ogrzewaniem podłogowym. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie folii grzewczej. Dzięki niej jesteśmy w stanie niedrogo ogrzać budynek. Folia grzewcza jest elastycznym elementem grzewczym, który może być zamontowany w większości mieszkań. Przyczynia się to do jej cały czas wzrastającej popularności.

Z czego zrobiona jest folia grzewcza?

Folia grzewcza służy do ogrzewania płaszczyznowego. Emisja ciepła jest możliwa za sprawą promieniowania podczerwonego. Ogrzewanie podłogi w taki sposób jest po prostu o wiele skuteczniejsze. Folia grzewcza to materiał, który wykonany jest z węgla o wysokiej jakości. Podstawą przy stworzeniu takiego elementu grzewczego jest folia PET. Wyróżnia się niesamowitą trwałością, jeżeli chodzi o wszelkiego typu uszkodzenia. Cechuje się dużą odpornością na ogień, co sprawia, że system grzewczy wykazuje wysokie bezpieczeństwo. Folia grzewcza, aby działała, musi być podłączona do sieci elektrycznej. Rolę przewodnika prądu w tym wypadku pełni taśma miedziana. Ostatnim, lecz nie mniej ważnym elementem folii grzewczej jest pasta ze srebra. Ma ona za zadanie chronić folię, aby nie dochodziło do iskrzenia. Głównym atutem folii grzewczej jest fakt, że do emisji ciepła dochodzi nie w jednym miejscu, a na całej powierzchni folii.

Jak wybrać odpowiednią folię grzewczą do naszego domu? 

Podstawą przy wyborze odpowiedniej folii grzewczej jest moc jednostkowa poszukiwanego przez nas modelu. Najważniejsze jest to, aby określić jakie zapotrzebowanie na ciepło ma dane pomieszczenie. Należy skupić się na odpowiednim wyborze mocy grzejnej, gdyż w wypadku kiedy źle ją dostosujemy i będzie ona niewystarczająca pokój, w którym będzie wyłożona może zwyczajnie dłużej się nagrzewać. Skutkuje to zmniejszeniem komfortu użytkownika. Z tego powodu należy pokryć jak największą powierzchnię folią grzewczą, gdyż maksymalnie skraca to czas nagrzewania się pomieszczenia. Przy wyborze ogrzewania podłogi za pomocą folii grzewczej, powinno się zwrócić jak największą uwagę na wszelkiego typu certyfikaty, dopuszczenia oraz atesty świadczące o jej jakości oraz bezpieczeństwie.

Sterowanie folią grzewczą

Istnieją różne metody sterowania folią grzewczą. Jednym z klasycznych rozwiązań jest możliwość sterowania folią za pomocą panelu, w którym temperaturę ustawia się manualnie. Nieco bardziej skomplikowaną metodą, aczkolwiek o wiele praktyczniejsza jest sterowanie zdalne.

Gdzie możemy zamontować folię grzewczą

Jeżeli folia grzewcza posiada odpowiednią konstrukcję, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby znalazła się w mieszkaniu, domu czy biurze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować folię grzewczą pod podłogą, ścianą lub sufitem. Folia grzewcza posiada niesamowicie dużo zalet. Jednym z jej głównych atutów jest fakt, iż cały jej system ulokowany jest pod podłogą. Daje to możliwość swobodnej aranżacji wnętrza, która nie wpływa na wygląd pomieszczenia.