Loading...
BudowaBudowa domu

Garaż na dwa samochody – wymiary

Garaż na dwa samochody

Masz w planach budowę bądź remont garażu? Chciałbyś pomieścić w nim nie jedno, a dwa auta? W trakcie projektowania dodatkowego budynku mieszczącego nasz pojazd powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim długość, szerokość i wysokość garażu. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze aspekty związane z jego budową garażu na dwa samochody

Długość garażu 

Średnia długość samochodu wynosi około 4,5 – 5,5 m. Minimalna długość garażu powinna więc wynosić 5,5 m. Jeżeli masz taką możliwość, możesz przeznaczyć na niego większy teren, dobrze jest przedłużyć go do mniej więcej 5,8 m. W takich warunkach będziesz mieć pewność, że Twój garaż pomieści dwa pojazdy. W przypadku, w którym masz planach na ścianie szczytowej garażu postawić regały, wydłuż swój garaż o tyle, ile wynosi szerokość regałów. Do tego dodaj dodatkowe 60-70 cm, aby mieć wygodny dostęp do półek. Dobrze jest, aby długość garażu na dwa samochody wynosiła ok. 6,7 m. Takie wymiary pozwolą na swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Pamiętajmy o tym, że każdy metr kwadratowy generuje dodatkowe koszty, jednak warto postawić na rozwiązania, które nie będą wymagały późniejszych poprawek. 

Szerokość garażu

Tak samo, jak długość, także szerokość garażu jest związana z wielkością pojazdów. Samochody zazwyczaj są szerokie na około 1,75 m. Jeżeli doliczymy do tego wymiaru odstęp na otwarcie drzwi, jak i również przestrzeń od przeciwnej ściany może okazać się, że minimalna szerokość garażu to ok. 3 m. W przypadku osób, które posiadają nieco większe wymiary samochodu, najdogodniejsze będą wymiary w granicy 3,15- 3,3 m. Auto często nie jest jedyną rzeczą znajdującą się w garażu. W trakcie sporządzania wymiarów dobrze jest również uwzględnić miejsce na rowery, czy motocykl. Z tego powodu do wymiarów powinniśmy doliczyć dodatkowe 1,5 m. Podsumowując, garaż na dwa samochody powinien mieć szerokość minimum 4,5 m. Dla kierowców, którzy szykują przestrzeń dla drugiego samochodu, wymiar poprzeczny to 5,8 – 6,8 m.

Wysokość garażu

1,40 – 1,7 m to przeciętna wysokość samochodu w dzisiejszych czasach. Osoby posiadające pojazd typu SUV bądź samochód dostawczy, mogą mieć problemy w przypadku, w którym garaż umiejscowiony jest w niskim przyziemiu bądź nad garażem znajduje się obniżony taras. Jeżeli chcemy, aby pod bramą przejechał wysoki pojazd, spód bramy powinien wynosić 2,1 cm. Mniejsze wymiary będą skutkować tym, że nasz pojazd po prostu będzie zahaczał o bramę. 

Podsumowanie

Wielkość garażu na dwa samochody zależy od tego, co chcemy w nim przechowywać. Jest to miejsce, w którym poza samochodami przetrzymujemy rzeczy takie jak: motocykl, rowery, sanki, opony, czy różnego rodzaju akcesoria i sprzęty. Często można spotkać się z garażem, który pełni funkcję małego warsztatu bądź pomieszczenia na sprzęty ogrodnicze. Podczas remontu opisywanego pomieszczenia, mamy czasem możliwość zmiany jego wymiarów. Możemy to zrobić, np. łącząc go z pomieszczeniem obok. Decydując się na budowę lub remont garażu, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma pełnić.