Loading...
Budowa domuInstalacjeOgrzewanie domu

Ile kosztuje ocieplenie poddasza?

Ile kosztuje ocieplenie poddasza

Masz w planach budowę domu i zastanawiasz się, ile wyniesie Cię koszt ocieplenia poddasza? Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się, czym ocieplić poddasze oraz jaka powinna być grubość ocieplenia. Wszystkich chętnych zapraszamy poniżej.

Jakim materiałem ocieplić poddasze?

Czy wiedziałeś, że przez nieocieplony dach ucieka aż 30% ciepła, które wytworzyliśmy w domu? Prawidłowa izolacja połaci dachu jest w stanie zniwelować straty ciepła do minimum. Dobrze jest zainwestować w materiały, które przekraczają aktualne standardy. Takie działanie pozwoli nam przedłużyć żywotność dachu nawet o kilkanaście lat. Jaki wybrać materiał na ocieplenie dachu? Zacznijmy od tego, gdzie powinno się ono znajdować. Większość konstrukcji dachów posiada budowę szkieletową, z kolei szkielet tworzą rzeczy takie jak: płatwie z drewna lub stali, krokwie i jętki. Ocieplenie ulokowuje się między tymi elementami. To właśnie z tego powodu, najlepszym produktem służącym do ocieplenia poddasza jest sprężysty materiał, który dobrze klinuje się między belkami. Najpopularniejszym tego typu produktem jest wełna mineralna. Charakteryzuje się ona wyjątkowo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Współczesne standardy przewidują 25-35 cm łącznej warstwy izolacyjnej. Z racji, iż taka ilość wełny często nie mieści się pomiędzy krokwiami, część materiału podwiesza się od spodu połaci.

Grubość ocieplenia

Jest to jedna z najważniejszych kwestii w trakcie budowy energooszczędnego domu. Grubość izolacji powinna wynosić nawet do 50 cm. Jej dolna granica to grubość 25-30 cm. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto jest ocieplać nieużytkowe poddasze? Odpowiedź brzmi tak. Nawet jeśli poddasze nie będzie posiadało pokoi dziennych, dobrze jest je właściwie ocieplić. Zabieg ten będzie miał ogromne znaczenie ekonomiczne, bowiem w ten sposób będziemy mogli optymalnie zarządzać energią cieplną wytwarzaną w domu. Z tego powodu nawet jeśli wiemy, że pomieszczenie w najwyższej części domu nie będzie używane, w koszt ocieplenia domu i tak powinniśmy wliczyć cenę izolacji.

Koszt ocieplenia domu

Na cenę ocieplenia domu wełną mieralną mają wpływ dwie rzeczy. Współczynnik przenikania ciepła oraz grubość maty wełny (na rynku dostępne są grubości: 5, 10, 12, 15, 18, 20 cm). Przykładowo koszt maty wełny o λ = 0,033 i grubości 18 cm wynosi od 25, 50 zł/m2 do ok. 28, 50 zł/m2. Cena ta oczywiście może różnić się w zależności od producenta. Do kosztów należy doliczyć opłacenie osób, którym zlecimy to zadanie. Średnia cena za taką pracę wynosi około 30 zł/m2. W jej skład wchodzi również wykonanie rusztu, a także osłonięcie folią paroizolacyjną wełny. Cena wysokojakościowej folii to mniej więcej 2 zł/m2. Łączna kwota, którą powinniśmy przeznaczyć na ocieplenie dachu materiałem takim jak wełna mineralna, będzie wynosiła (w wariancie standardowym) mniej więcej 65-70 zł/m2, natomiast w wariancie bardzo ciepłym, koszt będzie się wahał od ok. 75 do 78 zł/m2.