Loading...
Ogrzewanie domu

Jak palić w kominku, aby być ekologicznym

Jak palić w kominku

Jak palić w kominku, aby być ekologicznym

XXI wiek pełen jest coraz to prężniej rozwijającej się technologii. Przemysł w obecnych czasach także uległ procesowi rozwoju, tym samym przyczyniając się do wzrostu poziomu zanieczyszczenia powietrza. Z tego powodu  na ustach ekologów coraz częściej pojawia się temat SMOGU, którego jesteśmy producentami. Paląc w kominku, często zapominamy o tym, że zanieczyszczamy powietrze. W takim razie jak palić w kominku, aby ekologicznie spalać bez SMOGU? W poniższym artykule wyjaśniamy wszystkie Państwa zagwozdki. 

Jak właściwie dodawać opał do naszego kominka?
Jaki opał do kominka

Wbrew pozorom da się ekologicznie spalać drewno w kominku, nie powodując wydzielania się szkodliwych dla powietrza związków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby było to możliwe, ważny jest sposób w jaki rozpalamy kominek.

Co jest najważniejsze przy ekologicznym rozpalaniu kominka? Przede wszystkim suche drewno. Zanim podejmiemy decyzję o wrzuceniu świeżo zakupionego drewna od razu do kominka, powinniśmy najpierw sprawdzić poziom jego wilgotności. Dobrze by było, aby wynosił on 15-20%. Jeżeli wynosi więcej, najlepiej jest wrzucić takie drewno do suchego składzika, a następnie odczekać aż wyschnie na tyle, aby było one odpowiednie.

Sposób układania szczap drewna jest następujący. Zaczynamy od układania szczap od najgrubszych na dole, a kończymy na tych najdrobniejszych na górze. Ułożenie drewna w taki sposób powoduje spalanie się drewna przez kilka godzin. Dzięki temu nie musimy martwić się o ciągłe dokładanie opału. Poza tym sposób ten nie powoduje produkowania dużej ilości sadzy oraz dymu. Jest to bardzo skuteczna metoda spalania drewna, która w ogromnych stopniu ogranicza emisję szkodliwych spalin do powietrza.

Ostatnim krokiem jest odpowiednia kontrolna dopływu powietrza. Tutaj sprawa nie jest już tak prosta, gdyż każdy kominek posiada inny otwór dymowy. Z tego powodu dobrze by było, gdybyśmy poświęcili nieco więcej czasu na poznanie możliwości naszego kominka. Otwór dymowy nie powinien być za bardzo przymknięty, ponieważ może to doprowadzić do nieprawidłowego spalania się drewna, co przyczynia się do tworzenia dużej ilości dymu, a nie ciepła. Jeżeli otwór dymowy będzie otwarty za bardzo, spowoduje to o wiele intensywniejsze i szybsze spalanie się drewna.

Czy można palić mokrym drewnem?

Zdecydowanie nie. Osoby, które miały już styczność z paleniem mokrym drewnem w kominku z doświadczenia wiedzą, że większość rodzajów mokrego drewna właściwe nie da się nawet zapalić. Mokre drewno zamiast spalania się i produkowania ciepła powoduje brudzenie się szyby kominka oraz nadmierny dym. Poza tym przy paleniu mokrym drewnem tworzy się warstwa osadu będąca jedną z przyczyn pożarów kominów. Odpowiedzialny jest za to kreozot, czyli inaczej smoła drzewna. Jest on produktem suchej destylacji drewna. Spotykany jest pod postacią żółtej czasem bezbarwnej, oleistej cieczy. Jest palny. Kreozot posiada bardzo charakterystyczny zapach oraz piekący smak. Z tego powodu palenie mokrym drewnem w kominku jest stanowczo zabronione.