Loading...
InstalacjeOgrzewanie domu

Jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Instrukcja krok po kroku.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy

Jak skutecznie odpowietrzyć grzejnik łazienkowy? Instrukcja krok po kroku

Zastanawiasz się czemu Twój grzejnik łazienkowy ledwo grzeje? Są różne powody słabego grzania grzejnika, wiadomo, usterki się zdarzają, ale może nie warto spisywać go od razu na straty? Spróbuj najpierw odpowietrzyć grzejnik łazienkowy. Jeżeli jesteś zainteresowany obecnym tematem, zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Po czym poznać, że grzejnik łazienkowy jest zapowietrzony?

Podstawową cechą zapowietrzonego grzejnika łazienkowego jest jego głośna praca, podczas której słychać dochodzące od grzejnika szumy, gwizdy lub bulgotanie. Jeżeli nasz grzejnik jest bardzo zapowietrzony, w tym wypadku oddawanie przez niego ciepła będzie nierównomierne – dół będzie ciepły, a góra chłodniejsza bądź całkiem zimna. Powietrze w grzejniku łazienkowym oddziałuje nie tylko na grzejnik, ale również na całą instalację c.o. powodując tworzenie się korozji. Produkty korozji mogą krążyć w instalacji, tym samym utrudniając przepływ wody, powodując niedrożność lub nawet perforację elementów instalacji.

Jak odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?

  1. W celu odpowietrzenia grzejnika łazienkowego zacznij od ustawienia głowicy termostatycznej na pozycję zamkniętą, a następnie zwróć uwagę na otwór wylotowy odpowietrznika, w razie potrzeby dokręć go w taki sposób, aby otwór był skierowany w Twoją stronę.
  2. Jeżeli urządzenie, które chcesz odpowietrzyć to grzejnik drabinkowy, wykorzystaj szmatkę, aby zebrać wyciekającą wodę.
  3. Następnie odkręć śrubkę odpowietrznika i poczekaj. Po chwili zakręć śrubę  i ustaw głowicę termostatyczną do pozycji wyjściowej.
  4. Na koniec ustaw termostat i zaczekaj do nagrzania się grzejnika łazienkowego.

W jaki sposób powietrze dostaje się do instalacji c.o.?

Powietrze w instalacji grzewczej znajduje się tam od zamontowania instalacji. Usuwane jest z niej dopiero wtedy, gdy osoby montujące instalację napuszczą do niej wody, która wypycha powietrze. Jeżeli instalacja została napełniona nieprawidłowo, mała ilość powietrza może w niej zostać. Poza nieprofesjonalnym montażem powietrze do grzejnika może dostawać się za pośrednictwem dyfuzji. Jak to działa? Rury wykonane z tworzyw sztucznych nie są w 100% szczelne i to właśnie one przepuszczają tlen. Rozwiązaniem tego problemu jest bariera antydyfuzyjna, która temu zapobiega. Poza tym istnieje możliwość przedostawania się powietrza przez najdrobniejsze, nieszczelne elementy łączące, przez które nie będzie przesączać się woda. Do urządzeń najbardziej podatnych na zapowietrzanie są instalacje otwarte, mające kontakt z powietrzem w najwyższym punkcie. Częste spuszczanie i napuszczanie wody do instalacji również ma wpływ na to, jak często dany grzejnik się zapowietrza.

Pamiętaj!

Po zakończeniu odpowietrzania pamiętaj o tym, aby dokładnie wytrzeć odpowietrznik, ma to na celu sprawdzenie, czy nie przecieka. W przypadku, w którym odpowietrznik uległ usterce, będzie trzeba go wymienić na nowy. Jeżeli odpowietrzyłeś już swój grzejnik i zabieg ten nic nie pomógł możliwe, że problem leży gdzie indziej i potrzebna będzie interwencja specjalisty.