Loading...
Budowa domu

Jak stworzyć energooszczędny dom?

Budowa domu energooszczędnego

Dzięki poniższemu artykułowi dowiesz się jak stworzyć energooszczędny dom wyjęty prosto z Twoich marzeń. Gdy widzimy przed sobą plany projektu domu, dobrze jest przemyśleć, ile w rzeczywistości wyniesie nas koszt jego użytkowania. Co przyczynia się do wielkości strat ciepła? Jakie zalety niesie ze sobą posiadanie małego domu? 

Wielkość i kształt domu

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do wychładzania się domu są straty ciepła, do których dochodzi m.in.: przez okna, ściany i podłogę, czyli przez przegrody zewnętrzne. Co jeszcze wpływa na wielkość strat ciepła w domu? Przede wszystkim wielkość budynku oraz jego kształt. Mniejszy dom, mniejszy kłopot. Przy budowie małego domu nie tylko koszty jego budowy są niższe, ale również wydatki związane z jego eksploatacją. Znaczącą rolę w tym wypadku odgrywa powierzchnia przegród, która jest także uzależniona od kształtu domu. Im dom jest bardziej zwartą bryłą, tym jest bardziej energooszczędny. Poza tym powinien być wybudowany na planie prostokąta. Prosty, jednospadowy dach w połączeniu z domem z poddaszem użytkowym bądź domem piętrowym to przepis na maksymalne wykorzystanie potencjału energooszczędnego domu.

Czy okna w domu energooszczędnym mają znaczenie?

Oczywiście, że tak. Duże okna wymiarami sięgające od podłogi do sufitu to gwarancja większego zużycia energii grzewczej. Jeżeli już bardzo zależy nam na dużych oknach, ale jednocześnie nie chcemy rezygnować z energooszczędnego domu, w tym wypadku warto zaopatrzyć się w okna o niższym współczynniku przenikania ciepła. Ważnym jest również fakt, iż okna ulokowane po stronie południowej zawsze dają nieco więcej ciepła niż te na ścianie północnej. W celu większego zaoszczędzenia pieniędzy można całkowicie wykluczyć okna na północnej ścianie.

Układ pomieszczeń a energooszczędny dom 

Dobrze by było, aby w projekcie naszego nowego, taniego domu odpowiednio uwzględnić układ pomieszczeń. Pokoje takie jak: schowek, garderoba czy garaż powinny znajdować się po stronie północnej. Za sprawą regulacji instalacji grzewczej można utrzymać w nich o wiele niższą temperaturę niż w pomieszczeniach, w których domownicy przebywają częściej. Taki układ domu pozwala maksymalnie wykorzystać atuty małej powierzchni.

Jakich materiałów budowlanych użyć, by ograniczyć utratę ciepła
Z czego budować dom energooszczędny

Podstawowym aspektem starannego ocieplenia domu jest użycie odpowiedniej grubości warstwy izolacji termicznej. Normą jest ocieplenie domu styropianem lub wełną mineralną. Najczęściej spotyka się z wełną mineralną o grubości 15 centymetrów, jednak coraz popularniejszą grubością staje się wełna 20-centymetrowa i większa. W kwestii izolacji dachu przymusem jest minimum 30 centymetrów, spowodowane jest to tym, że ogrzewane powietrze ma w zwyczaju się unosić. Kolejną korzyścią dla energooszczędnego domu jest technologia szkieletowa. Pozwala ona na wykorzystanie niezwykle grubej izolacji termicznej. Jest to jednak charakterystyka domów o wyjątkowo niskim poziomie zapotrzebowania na ciepło.