Loading...
Budowa domuPrace wykończeniowe

Jak wykonać obudowę kominka? Praktyczne porady

Obudowa kominka

Wbrew pozorom wykonanie obudowy kominkowej wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Jest to zadanie, z którym poradzimy sobie bez pomocy specjalisty. Oczywiście wpływ na poziom trudności ma charakter i kształt obudowy. Jednak w przypadku, w którym mamy w planach budowę nowoczesnej konstrukcji bez potrzeby wykorzystania materiałów trudnych w obróbce, nic nie powinno stanąć nam na przeszkodzie, aby zadanie to wykonali pracownicy budowlani, którzy zajmują się wykończeniami. 

Projekt obudowy i dobór materiałów

Przed rozpoczęciem prac nad obudową kominka, najpierw powinniśmy skupić się na zaplanowaniu jej kształtu i materiału, z którego będzie wykonana. Ostatnio najpopularniejsze są proste obudowy w minimalistycznym stylu. W trakcie projektowania powinniśmy wziąć pod uwagę rodzaj materiał, z którego obudowa ma być wykonana. Obecnie wykorzystuje się do tego płyty silikatowe lub płyty z krzemianu wapnia. Dzięki nim nie musimy dodatkowo kłopotać się używaniem wełny kominkowej, czy uszczelnień. W celu połączenia płyt krzemianowych, które mogą być również materiałem konstrukcyjnym, stosuje się specjalistyczny klej i czarne wkręty fosfatowane. Jeżeli chodzi o wykończenia zewnętrzne, często wykorzystuje się masę szpachlową i siatkę tynkarską. Po skończeniu pracy obudowa ma strukturę gładkiej ściany.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wykonywania obudowy kominka?

Poprawne wykonanie obudowy kominka to nic innego, jak odpowiednie przyklejenie, a następnie skręcenie płyt krzemianowych tak, aby tworzyły konstrukcję dookoła naszego kominka, nie dotykając ścianek. Zwróć szczególną uwagę na kratki kominkowe, które mają za zadanie wentylować kominek. Wkład kominkowy, aby funkcjonował poprawnie, powinien posiadać odpowiednią przestrzeń. Z każdej strony kominka powinno być mniej więcej 10 cm odstępu od płyty krzemianowej. Niezwykle ważne jest, aby płyty nie stykały się z ramą drzwi kominka i z jego obudową. W przeciwnym wypadku może dojść do pękania płyt. Dobrze jest zostawić ok. 1-2 cm dylatacji pomiędzy płytą a ramą drzwi. Kolejnym ważnym aspektem w trakcie tworzenia obudowy jest fakt, aby płyty były przyklejone również do ścian znajdujących się za kominkiem. Można to zrobić za pomocą np. kleju elastycznego. Jednym z najważniejszych elementów obudowy kominka, są kratki kominkowe. Z racji, iż w obudowie kominka temperatura jest bardzo wysoka, należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji. Kratki kominkowe powinniśmy wstawić pod wkładem kominkowym oraz na górze obudowy kominka, poniżej komory dekompresyjnej. Funkcje kratek kominkowych są następujące. Kratka dolna pobiera powietrze z pomieszczenia. Powietrze obiega kominek, tym samym nagrzewając się, by finalnie wydostać się kratką górną. Kiedy wykonujemy obudowę, nie możemy zapomnieć o komorze dekompresyjnej, która izoluje strop budynku od wysokiej temperatury w obudowie naszego kominka. Jak ją skonstruować? Wystarczy zamontować ‘’półkę’’ z płyty krzemianowej w górnej części obudowy. Należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji komory za pomocą małych kratek kominkowych.