Loading...
Producent bramProducent bram garażowych

Jaka powinna być szerokość bramy garażowej?

Jaka powinna być szerokość bramy garażowej?

Wybór bramy garażowej może budzić w Tobie wiele wątpliwości. Zapewne zastanawiasz się m.in. nad tym, czy wziąłeś pod uwagę wszystkie elementy? Oczywiście, wiele zależy tu od Twoich indywidualnych preferencji. Rodzaj bramy, materiał, z jakiego zostanie wykonana, a także sposób napędu to poniekąd elementy, które możesz dowolnie modyfikować. Pośród tego warto wspomnieć o kwestiach, które w dużym stopniu są uzależnione od czynników, z którymi po budowie trudno coś zrobić. Mowa o otworze bramy, do którego będzie dostosowany produkt. Aby jednak uniknąć pomyłki, musisz wiedzieć, jaka powinna być szerokość bramy garażowej i jak ją poprawnie zmierzyć. Przeczytaj artykuł i poznaj, jak prawidłowo wykonać te czynności.

Jak wybrać odpowiednią wielkość bramy garażowej?

Co prawda w krótkim wprowadzeniu wspomniano, że pewne rzeczy wydają się trudne do modyfikacji. W kwestii przypomnienia chodziło o otwór drzwiowy. Jeżeli stoisz przed wyborem bramy garażowej do gotowego otworu, wówczas bardziej opłacalne wydaje się zamówienie jej pod obecne rozmiary. Oczywiście, otwór można zawsze zmodyfikować, jednak wiąże się to z dodatkowymi pracami remontowymi. W lepszej sytuacji jesteś w momencie, gdy znajdujesz się na etapie budowy garażu. W takim przypadku możesz zdecydować się na wymiary, które będą dla Ciebie odpowiednie. Pod uwagę musisz wziąć m.in. to, czy garaż będzie jednostanowiskowy, czy dwustanowiskowy. Abstrahując od tego, pamiętaj, że niezależnie od opisywanego przypadku, zawsze musisz dokonać odpowiednich pomiarów i wybrać odpowiednią wielkość bramy garażowej. W tym przypadku można wyróżnić wymiary standardowe i niestandardowe.

Standardowe wymiary bram garażowych

Standardowe wymiary bram garażowych to takie, które cieszą się największą popularnością. Innymi słowy, są to rozwiązania dostosowane pod zapotrzebowanie sporej ilości klientów. Możesz zastanawiać się, skąd wiadomo, jakie są to wartości? Otóż bardzo często wiele osób decyduje się na zbliżone otwory bram garażowych, które są swego rodzaju standardem w szeroko pojętym budownictwie. W przypadku zabudowy jednorodzinnej brama garażowa ma najczęściej wymiary od 2 do 2,5 metra wysokości i około 3 metry szerokości. Wspomniane wymiary są odpowiednie dla garażów jednostanowiskowych. Co istotne, szerokość rośnie nawet do 5 metrów w sytuacji, gdy mowa o garażach dwustanowiskowych.

Niestandardowe wymiary bram garażowych

Jeżeli przeanalizowałeś powyższe wymiary, to możesz zastanawiać się, co w przypadku, gdy są one dalekie od Twoich oczekiwań? W takiej sytuacji należy odnieść się do wymiarów niestandardowych. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możesz bez problemu dobrać adekwatne rozwiązanie, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z mniejszym lub większym otworem. Pośród tego pamiętaj, że istnieją również określone, graniczne wartości, powyżej których wykonanie bramy będzie niemożliwe. Jest to podyktowane m.in. ograniczeniami w zakresie konstrukcji danej bramy czy materiału, z jakiego się ją wykonuje.

Kiedy zdecydować się na montaż bramy?

Wiesz już, że dobór odpowiedniego rozmiaru nie stanowi co do zasady wielkiego problemu. Poza tym musisz wziąć pod uwagę moment, w którym przystąpisz do realizacji zamówienia. W praktyce poleca się, aby bramę garażową montować w wykończonym pomieszczeniu. Oznacza to, że zarówno sufit, jak i ściany Twojego garażu powinny być otynkowane i pomalowane. Dlaczego? Otóż przykładowo, tynk stanowi dodatkową warstwę, która może zmniejszać światło otworu. W związku z tym pomiary mogą się nieco różnić, a tym samym negatywnie wpłynąć na dopasowanie bramy. Dodatkowo, jeżeli wiesz, że zdecydujesz się na bramę otwieraną automatycznie, musisz zadbać o odpowiednie poprowadzenie elektryki.

Jak prawidłowo zmierzyć otwór?

Kolejny etap to przystąpienie do pomiarów. Aby prawidłowo pobrać wymiary otworu garażowego, zrób to dwukrotnie, najlepiej przy użyciu miary budowlanej. Elementy, które będą Cię interesować, to:

  • Szerokość bramy, którą mierzysz pomiędzy ścianami otworu;
  • Wysokość nadproża, czyli przestrzeń pomiędzy sufitem a końcem nadproża;
  • Głębokość garażu, tj. szerokość pomiędzy tylną ścianą garażu a nadprożem;
  • Wysokość bramy garażowej, którą mierzysz od posadzki do nadproża;
  • Szerokość ścian bocznych zarówno z prawej, jak i lewej strony garażu. Wymiar pobierasz od krawędzi otworu do ścian garażu.

Pamiętaj, aby upewnić się, czy dokonujesz prawidłowych pomiarów. Dobrą praktyką jest zapisanie ich na kartce, porównanie oraz przechowywanie w miejscu, w którym łatwo będziesz mógł po nie sięgnąć podczas zamawiania konkretnego produktu.

Sposób montażu bramy garażowej

Co istotne, musisz również wziąć pod uwagę sposób montażu bramy garażowej. Przykładowo, bramy rolowane stwarzają nieco więcej możliwości w zakresie dopasowania do Twoich potrzeb niż inne alternatywy. Z kolei bramę segmentową możesz zainstalować bezpośrednio w otworze lub za nim. Podobnie jest z bramą uchylną, którą możesz zamontować np. wewnątrz garażu. Tak, jak wspomniano, wiele zależy tu od Twoich preferencji, ale też od wymiaru otworu. W związku z tym pamiętaj, aby upewnić się, czy wymiary zostały dokładnie pobranie.