Loading...
InstalacjeOgrzewanie domu

Jaki jest koszt pompy ciepła? Bardziej opłacalna pompa gruntowa czy powietrzna?

Koszt pompy ciepła wraz z instalacją

Jaki jest koszt pompy ciepła? Bardziej opłacalna pompa gruntowa czy powietrzna?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy koszt pompy ciepła wraz z instalacją jest wysoki. Jaka jest różnica między pompą gruntową a pompą powietrzną? Co powinniśmy wziąć pod uwagę w trakcie porównywania? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

W momencie, w którym chcemy porównać pompę ciepła gruntową z powietrzną, powinniśmy sugerować się: 

  • ilością pobieranej energii,
  • mocą cieplną,
  • stopniem pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną,
  • kosztem pompy ciepła wraz z instalacją.

Ile musimy zainwestować w pompę ciepła?

To zależy od sposobu montażu, typu urządzenia, jak i również od całej instalacji. Z tego powodu nie jesteśmy w stanie dokładnie sprecyzować ceny, jaką możemy ponieść za pompę ciepła. 

Pompa ciepła gruntowa to najdroższy typ pompy ciepła, którego cena zaczyna się od ok. 25 tysięcy złotych. W przypadku, w którym chcemy zakupić pompę ciepła z kolektorem pionowym, powinniśmy liczyć się z faktem, że zapłacimy nieco więcej. Dlaczego? Ponieważ do kosztów dochodzi jeszcze cena instalacji, a także montażu. Poza tym to, ile za nią zapłacimy, może być zależne również od głębokości odwiertu oraz warunków geologicznych. Podsumowując łączna kwota, jaką musimy przeznaczyć na zakup pompy ciepła, waha się od 50 tys. złotych do 220 tys. złotych.

Pompa ciepła gruntowa

Jednym z popularniejszych typów pomp ciepła jest pompa ciepła gruntowa. Co należy do jej zadań? Gruntowa pompa ciepła odpowiada za pozyskiwanie i przekazywanie ciepła pochodzącego z gruntu. Istnieje możliwość wybrania gruntowej pompy ciepła z kolektorem poziomym bądź pionowym. Pompy z kolektorem poziomym wymagają posiadania dość sporej działki, ich zaletą jest fakt, iż koszt ich montażu jest stosunkowo niski. Pompy gruntowe z kolektorem pionowym są droższe niż z kolektorem poziomym z tego powodu, że wymagają specjalistycznych odwiertów w głąb ziemi, które trzeba wykonać. Pompy gruntowe wykazują się wysoką efektywnością grzewczą. Dużym atutem tego typu urządzenia jest mała amplituda temperatur między górnym źródłem a dolnym. Skutkuje to dużą wydajnością pompy bez potrzeby dużej ilości pracy.

Pompa ciepła powietrzna

Powietrzna pompa ciepła to urządzenie, które jako dolne źródło wykorzystuje powietrze atmosferyczne. Dzięki niej jesteśmy w stanie zasilać instalację ogrzewania centralnego, jak i również ogrzać wodę użytkową. Niektóre modele powietrznych pomp ciepła mogą służyć jako klimatyzator. Na czym powinniśmy się skupić podczas wyboru odpowiedniej powietrznej pompy ciepła? Powietrzna pompa ciepła będzie działa najlepiej, gdy zostaną spełnione następujące warunki. Pierwszy z nich to ocieplenie budynku, które wpasowuje się w obecne formy budowlane, z kolei drugim jest fakt, aby w domu zainstalowano wodne ogrzewanie płaszczyznowe. Kiedy decydujemy się na zakup powietrznej pompy ciepła, powinniśmy zwrócić uwagę na sprawność urządzenia, a także no to, jaką moc grzewczą posiada. Poza tym dobrze jest sprawdzić stosunek tych wartości do kosztów, czyli cenę jednostkową COP oraz koszt kilowata mocy.