Loading...
Prace wykończeniowe

Jakimi materiałami wykończyć komin? Rodzaje wykończeń

Czym wykończyć komin

Jakimi materiałami wykończyć komin? Rodzaje wykończeń

Prawidłowo funkcjonujący komin nie powinien być jedynie ładną ozdobą, równie ważne jest to, by poprawnie nam służył przez wiele lat. Idealnym rozwiązaniem jest wybranie takich materiałów na wykończenie ścian komina, aby były one solidne, a przy tym gustowne. Estetyczność i staranne wykonanie komina to klucz do perfekcji. Jakim materiałem wykończyć komin? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Czym obłożyć komin

Komin wykończony cegłami i płytkami klinkierowymi

Jest to niezwykle popularny materiał służący do wykończenia kominów. Całość sprowadza się do obmurowanie komina cegłą klinkierową. Jeżeli spotkamy się z kominem, którego część wystaje ponad dach, wtedy warto zastanowić się nad tym, aby uniemożliwić mu wnikanie wody w mur. W celu zapobiegnięciu temu procesowi, stworzone zostały specjalne preparaty hydrofobowe. Stanowią one wspaniałe zabezpieczenie komina, a także sprawiają, że jest on niesamowicie trwały i czysty. Niezwykle ważną rzeczą jest fakt, aby do murowania komina wykorzystać cegłę pełną, cechującą się niską nasiąkliwością, użycie innej cegły np. cegły dziurawki może być fatalne w skutkach. Co się może wydarzyć? Otóż cegły mogą przeciekać. Najważniejszą rzeczą w trakcie wykańczania komina cegłami i klinkierem jest poprawne wykonanie spoin oraz dobranie odpowiednich zapraw murarskich. Do wykończenia komina mogą posłużyć płytki klinkierowe. Charakteryzują się tym, że są lżejsze i cieńsze od cegieł, dlatego wiele osób używa ich do wykończenia wysokich kominów.

Cechy tynku tradycyjnego

Otynkowanie komina tynkiem cementowym lub tynkiem cementowo-wapiennym jest najczęściej spotykanym sposobem na wykończenie komina. Do jego zalet należy to, że można nim wykańczać wszystkie rodzaj kominów, jednak minusem jest jego niska trwałość. Jak więc możemy przedłużyć jego żywotność? Malując go farbą elewacyjną. Wykończenie komina tynkiem cementowym jest prostym i tanim sposobem wykończenia. 

Charakterystyka tynków cienkowarstwowych

Tynki cienkowarstwowe na pewno są zdecydowanie trwalsze od tynków tradycyjnych. Można ich używać do wykończenia wszystkich typów kominów. Tynki cienkowarstwowe posiadają kilka różnych rodzajów, do których możemy zaliczyć:

  • tynki akrylowe,
  • tynki mineralne,
  • tynki silikonowe,
  • tynki silikatowe,

To, który rodzaj tynku cienkowarstwowego wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Nie zmienia to faktu, iż wszystkie tynki cienkowarstwowe pozwalają stworzyć niezwykle eleganckie wykończenie komina.

Wykończenie komina z wykorzystaniem okładziny kamiennej

Wykończenie komina płytami kamiennymi bądź kamieniami stanowi wyjątkowo ciekawą ozdobę dachu. Szeroka dostępność okładzin kamiennych sprawia, że możemy wybierać je godzinami. Dostępne są różne rodzaje okładzin, od naturalnych po sztuczne. Najczęściej słyszy się o wykonywaniu wykończeń komina z okładziny kamiennej na kominy wykonane z elementów prefabrykowanych. Ten typ obudowy komina cechuje się niecodzienną szlachetnością oraz wyjątkową oryginalnością.