Loading...
Ogrzewanie domu

Koszt pieca gazowego kondensacyjnego. Zalety i wady

Jaki piec gazowy do domu

Koszt pieca gazowego kondensacyjnego. Zalety i wady

Piec gazowy kondensacyjny charakteryzuje się niższym kosztem ogrzewania niż w przypadku tradycyjnych kotłów. Jest to możliwe za sprawą odbierania dodatkowego ciepła ze spalin. W odróżnieniu od pieca gazowego kondensacyjnego, w kotłach tradycyjnych ciepło ze spalin po prostu wydostaje się przez komin.

Zalety pieca gazowego kondensacyjnego 

Po pierwsze piec gazowy kondensacyjny jest wydatkiem o wiele bardziej ekonomicznym niż pozostałe kotły tradycyjne. Piec kondensacyjny zużywa o wiele mniej gazu, gdyż ciepło pobierane jest ze spalin.

Dzięki dostępnej w dzisiejszych czasach innowacyjnej technologii nie musimy już montować pieca gazowego kondensacyjnego w specjalnej kotłowni, miejsce dla naszego pieca możemy znaleźć np. w kuchni, łazience czy w dowolnym innym miejscu w domu. Ciekawą funkcją pieca gazowego kondensacyjnego jest fakt, że im jego obciążenie jest mniejsze, tym sprawniej pracuje.

Przy zakupie pieca gazowego kondensacyjnego oszczędzasz pieniądze nawet po jego zakupie. Co prawda koszt samego pieca jest większy niż w przypadku zwykłego kotła tradycyjnego, jednak wydane na niego pieniądze zwracają się już po około 4 latach. Należy pamiętać, że czas ten uzależniony jest od prawidłowego użytkowania. Innymi czynnikami, które mają wpływ na to, by inwestycja ta była opłacalna, jest odpowiednie paliwo, nie za twarda woda, a także szczelna instalacja grzewcza.

W odróżnieniu od kotłów z otwartą komorą piec gazowy kondensacyjny zamknięty, zamiast pobierać powietrze z pomieszczenia, w którym się znajduje (tak jak to jest w przypadku pieców z otwartą komorą) pobiera je z zewnątrz budynku. Jest to możliwe dzięki przewodom doprowadzającym powietrze do pieca. Zamknięty kocioł pieca to nie tylko walory estetyczne, jest to również o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie dla wszystkich jego użytkowników. Dodatkowa obudowa pieca sprawia, że jesteśmy oddzieleni od spalin. Poza tym przepływ powietrza również jest sprawniejszy.

Piec gazowy kondensacyjny to urządzenie, które jest sprytniejsze, niż się wydaje. Wbrew pozorom piec kondensacyjny nie chodzi przez cały rok na 100%. Czy to jakaś wada? Oczywiście, że nie. Jest to możliwe dzięki dostosowywaniu się pieca do panujących na zewnątrz warunków. Można go samodzielnie zaprogramować tak, aby wskazać mu temperaturę obliczeniową, jednak nie trzeba tego robić. Kocioł ma to do siebie, że im temperatura za oknem jest wyższa od temperatury obliczeniowej, tym piec sprawniej pracuje.

Wady pieca gazowego kondensacyjnego

Właściwie jedyną wadą pieca gazowego kondensacyjnego jest jego wysoka cena. Niestety kosztuje on o wiele więcej niż kotły tradycyjne. Dodatkowy koszt stanowią elementy do niego potrzebne oraz grzejniki, na które również będziemy zmuszeni wydać nieco więcej. Grzejniki stosowane do pieców gazowych kondensacyjnych są trochę większe. Działa to na niekorzyść osób, które posiadają niewielkie pomieszczenia. Aspekt ten może pokrzyżować plany wielu inwestorom chcącym zakupić piec kondensacyjny. Należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, zanim podejmie się decyzję o kupnie.