Loading...
Instalacje

Na jaką klimatyzację domową się zdecydować? Koszt i montaż

Jaka klimatyzacja do domu

Dobrej jakości klimatyzator to przedmiot, który może okazać niezastąpiony. Gorące, upalne, letnie dni mogą znacząco dać się we znaki nawet największym miłośnikom wysokich temperatur. Przebywanie zbyt długo w dusznym pomieszczeniu może doprowadzić do sytuacji zagrażającym naszemu zdrowiu. Po co czekać na najgorsze skoro już teraz zaopatrzyć się możesz w klimatyzację. Ile wynosi jej koszt i jak się ją montuje?

Klimatyzacja domowa cena

Klimatyzacja przenośna czy ścienna?

Zarówno klimatyzacja przenośna, jak i klimatyzacja ścienna posiada szereg zalet, które sprawią, że nasze mieszkanie będzie zwyczajnie bardziej komfortowe pod względem temperatury. Jakie więc są różnice? Klimatyzacja przenośna jest niezwykle mobilna, jednak stanowi tylko półśrodek. Temperaturę domu, jaką pragniesz osiągnąć, uzyskasz tylko za pomocą klimatyzatora ściennego, stacjonarnego. Niech nie przeraża Cię jego rozmiar. Nowoczesne klimatyzatory są niezwykle eleganckie, estetyczne i wbrew pozorom wcale nie zajmują dużo miejsca.

Koszt klimatyzacji

W przypadku, w którym nie posiadamy miejsca na montaż klimatyzacji ściennej, możemy zdecydować się na wybór klimatyzacji przenośnej. Koszt klimatyzacji przenośnej jest znacznie mniejszy niż koszt klimatyzacji tradycyjnej, jednak jej wydajność również idzie w parze z ceną. Klimatyzatory przenośne są o wiele mniej wydajne, a ich koszt wynosi od 500 zł do około 3 tysięcy złotych.

Średni koszt klimatyzatora ściennego to wydatek około 3-4 tysięcy złotych. W odróżnieniu od lat wcześniejszych coraz większa ilość Polaków może pozwolić sobie na zakup klimatyzatora ściennego w takich cenach. Najbardziej podstawowe urządzenia typu split o mocy ok. 3,5 kW wahają się w cenach od 1,5 tysiąca do 2,5 tysięcy złotych. Klimatyzatory typu multisplit to już nieco większy wydatek. Ich cena to zakres mniej więcej 4 tys. złotych.

Montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji zaczynamy od ostrożnego wyjęcia jednostki zewnętrznej (skraplacza) oraz jednostki wewnętrznej (parownika), które są ze sobą połączone kablami i przewodami. Następnie należy naszykować ołówek, miarkę oraz poziomicę, aby dokładnie wyznaczyć miejsce zamocowania jednostki wewnętrznej. W instrukcji obsługi powinna być informacja o odstępach, jakie klimatyzacja powinna dzielić od sufitu, podłogi, przeszkód po bokach, a także od jednostki zewnętrznej. Aby wprowadzić rury i kable elektryczne musimy wywiercić w ścianie zewnętrznej otwór o średnicy 5-6 centymetrów. Gdy już to wykonamy, możemy przystąpić do mocowania wspornika. Trzeba pamiętać, że umieszczamy go poziomo do konstrukcji ściany nośnej, za pomocą wkrętów. Następnie podłączamy przewód freonowy i kabel elektryczny do jednostki wewnętrznej. Kolejnym krokiem będzie połączenie przewodów i rurki do skroplin, tym samym pamiętając, aby owinąć je taśmą izolacyjną, by później przełożyć je przez wywiercony otwór. Nasadzany jednostkę wewnętrzną na stelaż.

Jednostka zewnętrzna powinna być zamontowana na zewnątrz budynku. Montujemy do niej nóżki, a następnie instalujemy pod spodem przyłącze odpływu skroplin. Kolejnym punktem montażu klimatyzacji jest przyłączenie przewodu freonowego. Odpowiednio dostosowujemy jego długość, nakładamy nakrętki, by w końcu przystąpić do kielichowania. Później odpowietrzamy instalację freonową, usuwamy wilgoć i sprawdzamy szczelność klimatyzacji.