Loading...
CenyCeny bramProducenciProducent bramProducent bram garażowych

O czym należy pamiętać przy wyborze bramy garażowej?

O czym należy pamiętać przy wyborze bramy garażowej?

Jeżeli stoisz przed wyborem bramy garażowej, to z pewnością rozważasz różne warianty. To, czym się kierujesz, może zależeć od Twojej wiedzy, indywidualnych preferencji czy ceny. Abstrahując od tego, nie ulega wątpliwości, że prawidłowo dobrany produkt powinien charakteryzować się przynajmniej kilkoma uniwersalnymi cechami. Przede wszystkim istotne są idealne dopasowanie oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Poza tym liczy się trwałość oraz prostota użytkowania. To jednak wszystko. Mając to na uwadze, sprawdź, o czym musisz pamiętać, wybierając bramę garażową.

Rodzaj bramy oraz jej wygląd

Wiadomo, że brama garażowa musi być funkcjonalna. To przecież produkt, który ma umożliwić Ci możliwie jak najłatwiejsze korzystanie z przestrzeni użytkowej. Aby osiągnąć zamierzony cel, musisz wybrać odpowiedni rodzaj bramy. W związku z tym dobrze, abyś znał dostępne rozwiązania.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku możesz spotkać się z wieloma różnorodnymi produktami. Wydaje się, że jednym z najpopularniejszych wyborów są bramy garażowe segmentowe. Jak sama nazwa wskazuje, ich konstrukcja opiera się na segmentach, które dzielą się na górne i boczne. Taka brama, w zależności od wybranego wariantu, może otwierać do góry lub na bok. Dzięki temu nie zajmuje wiele miejsca i pozwala Ci odpowiednio zagospodarować przestrzeń wewnątrz garażu. Co istotne, możesz zamontować ją niemal do każdego rodzaju otworu drzwiowego, nawet takiego, w którym nadproże jest w formie łuku. Oczywiście, nie jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Do dyspozycji masz również:

  • Bramy garażowe rolowane, które ze względu na sposób budowy, nazywa się żaluzjowymi. Najczęściej są one wykonane ze stali lub aluminium, które zapewniają bramie odpowiednią trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne. Co istotne, bramy rolowane, podobnie jak ich segmentowe odpowiedniki, nie zajmują wiele miejsca oraz są wygodne w eksploatacji;
  • Bramy rozwierne, doskonale znane wielu użytkownikom garażów. To jeden z najstarszych typów bram, które mimo wszystko nadal cieszy się dość sporą popularnością. Bramy rozwierne są ekonomiczne, łatwe w otwieraniu i nie powinny sprawiać większych problemów podczas codziennego użytkowania. Z drugiej strony posiadają też pewne wady. Głównym minusem jest tu konieczność posiadania dość sporej ilości miejsca na zewnątrz garażu. Co więcej, mogą okazać się kłopotliwe, np. zimą.
  • Bramy uchylne, podobnie jak rozwierne, mogą być Ci dobrze znane. To starszy typ produktów, które przetrwały próbę czasu i nadal cieszą się popularnością. Możesz je nabyć w przystępnej cenie i zamontować w garażach z niskim nadprożem. Co więcej, bramy uchylne charakteryzują się prostotą działania. Aby je otworzyć, musisz po prostu przyciągnąć skrzydło, a następnie przesuwać po prowadnicach.

Jak dobrać bramę pod kątem aranżacji?

Jeżeli wygląd ma dla Ciebie drugoplanowe znaczenie, to nie oznacza to, że brama nie powinna być estetyczna. Wręcz przeciwnie. Wraz z funkcjonalnościami, jakie otrzymujesz, brama garażowa powinna współgrać z otoczeniem i wpisywać się w aranżację budynku. Na szczęście, dzisiaj bez problemu możesz wybierać spośród różnorodnych wariantów kolorystycznych, a także wzorów. Niemniej jednak do nowoczesnych budynków najczęściej wybiera się bramy rolowane, które są niezwykle schludne i przyciągają wzrok.

Energooszczędność, trwałość i prosty montaż

Wiesz już, jakie są rodzaje bram garażowych i czym się charakteryzują. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model, weź również pod uwagę ich specyfikację. W szczególności chodzi o energooszczędność czy trwałość. Odnosząc się do pierwszej cechy, pamiętaj, że wysokie ceny ogrzewania mogą mieć znaczący wpływ na Twój budżet. W związku z tym czasami lepiej postawić na droższą, choć lepiej ocieploną bramę. Pomimo wyższego, jednorazowego wydatku, koszty zwrócą się w przyszłości. Jeżeli chodzi o trwałość, brama garażowa powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią bezproblemową eksploatację. Nie bez znaczenia jest również prosty i intuicyjny montaż. To ważny czynnik, szczególnie w momencie instalacji bramy.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to zagadnienie, które wiele osób traktuje jako zupełny priorytet. Nic dziwnego, ponieważ jest to element, na który z pewnością musisz zwrócić uwagę. Co istotne, bezpieczeństwo można traktować dwutorowo. Po pierwsze, zwróć uwagę na aspekty, które uniemożliwią wtargnięcie niepożądanej osobie. Innymi słowy, zadbaj o zabezpieczenia, które zminimalizują ryzyko włamania. Po drugie, przeanalizuj praktyczne funkcje, dzięki którym brama stanie się częścią inteligentnego systemu zarządzania domem. Przykładowo, możesz zadbać o to, aby była wyposażona w fotokomórkę lub mechanizm, który samodzielnie zamknie bramę w momencie przypadkowego otwarcia. Ponadto do dyspozycji masz m.in. elementy, które będą chronić Cię np. przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców.

Sposób sterowania

Co do zasady, proste i podstawowe bramy są z reguły sterowane ręcznie. Ciężko tak naprawdę stwierdzić, czy to dobrze, czy źle. Wiele zależy od Twoich preferencji, jednak sposób sterowania powinien być jednym z elementów, który weźmiesz pod uwagę podczas wyboru bramy garażowej. Jeżeli zdecydujesz się na manualne otwieranie, to sprawdź, czy masz możliwość dołożenia automatyki w przyszłości. Na szczęście, wiele bram umożliwia takie działanie. Z drugiej strony, jeżeli decydujesz się na bramę automatyczną, zwróć uwagę na to, czy posiada ona awaryjny system otwierania ręcznego. Może on być przydatny m.in. wtedy, gdy chwilowo zabraknie prądu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając bramę garażową?

Podsumowując to, co do tej pory zostało Ci przedstawione, można zebrać kilka wskazówek, o których musisz pamiętać, wybierając bramę garażową. Przede wszystkim zwróć uwagę na aspekty techniczne, a także rodzaj bramy. W dalszej kolejności przemyśl, jakie udogodnienia będą Ci potrzebne. Pamiętaj, że bezpieczeństwo odgrywa niezwykle ważną rolę. Na koniec spraw, aby brama komponowała się z aranżacją otoczenia.