Loading...
Ogrzewanie domu

Piec akumulacyjny – koszt i działanie

Koszt i działanie pieca akumulacyjnego

Piec akumulacyjny – koszt i montaż

Piec akumulacyjny to idealne wyjście dla osób, które pragną zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy na kosztach ogrzewania. Stanowi on ciekawą alternatywę, gdyż pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów energii elektrycznej w przypadku, w którym korzystamy z dwóch taryf rozliczenia. Proces nagrzewania się pieca akumulacyjnego możemy wyznaczyć sobie w godzinach nocnych lub wczesnopopołudniowych, kiedy obowiązują tańsze taryfy. Natomiast oddawanie ciepła możemy zaplanować na wszystkie pozostałe godziny.

Jak zbudowany jest piec akumulacyjny?

Praca pieca akumulacyjnego możliwa jest dzięki jego niezwykłej konstrukcji. Wokół grzałek elektrycznych znajdujących się w środku metalowej obudowy ulokowane są elementy, które mają za zadanie akumulować ciepło. Do takich materiałów należą np. magnezytowe bloczki. Zanim zamontujemy akumulatory ciepła w piecu, najpierw powinniśmy go ustawić w miejscu, w którym chcemy, aby finalnie stał.

Działanie pieca akumulacyjnego

Poprawne funkcjonowanie pieca akumulacyjnego możliwe jest za sprawą wentylatora, który już jest wbudowany w urządzenie. Ma on za zadanie cyrkulować powietrze przez wnętrze pieca. Co to oznacza w praktyce? Powietrze nagrzewa się poprzez owiewanie elementów akumulujących ciepło, a następnie wydmuchiwane jest na zewnątrz urządzenia dzięki szczelinom w dolnej części pieca akumulacyjnego. Dzięki takiej, a nie innej konstrukcji pieca możliwe jest ogrzanie powietrza do takiego stopnia, aby nie było zbyt gorące. Odpowiada za to układ pieca, który pozwala na mieszanie się powietrza ogrzanego z jeszcze nieogrzanym. W niektórych modelach pieców akumulacyjnych nie dochodzi do wymuszonej mechanicznej cyrkulacji ciepła, w takim przypadku otwory wypuszczające powietrze, znajdują się na górze pieca akumulacyjnego. Należy zwrócić uwagę na to, że gdy już będziemy montować nasz piec, musimy dowiedzieć się, w jakiej odległości od podłogi i ściany powinien stać, aby zapewnić mu odpowiednią cyrkulację powietrza. W większości modeli informacje te znajdować się będą w instrukcji danego modelu.

Koszt pieca akumulacyjnego

Cena pieców akumulacyjnych zależy od mocy poszczególnych modeli. Przykładowo piece statyczne o mocy od około 1,6 do 1,8 kW możemy zakupić za mniej więcej tysiąc złotych. Większa moc to większa cena. Piec akumulacyjny o mocy 2,5 kW kosztuje ok. 1600 zł. Droższe natomiast są piece, które posiadają dynamiczne rozładowanie. Urządzenie o mocy 1,6 kW kosztuje minimum dwa tysiące złotych. Koszt pieca akumulacyjnego o mocy 4 kW to już około 2700 złotych. Największą mocą, z jaką możemy się spotkać to moc od 5 do 6 kW. Koszt takich pieców akumulacyjnych możemy szacować na ponad 3000 złotych.

Zalety pieca akumulacyjnego

Ogrzewanie domu prądem, stanowi ciekawą opcję dla wielu osób, które odchodzą od tradycyjnych form ogrzewania. Korzyści płynące z zakupu pieca akumulacyjnego to:

  • wysoka niezawodność,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • wysoki poziom komfortu cieplnego w mieszkaniu,
  • ogrzewanie domu według specjalnych taryf,
  • rzadkie awarie,
  • brak wymogu wydzielania specjalnych pomieszczeń.