Loading...
Budowa

Rodzaje betonu. Czy klasa betonu ma znaczenie

Właściwości betonu

Wysoka odporność i wytrzymałość na różnego rodzaju warunki sprawiły, że materiały betonowe zostały jednymi z najbardziej docenianych produktów budowlanych. Są wykorzystywane do tworzenia solidnych konstrukcji nośnych takich jak: schody, fundamenty czy schody. Liczne próby modyfikacji betonu pozwoliły na uzyskanie różnych właściwości tego materiału. Na jakie rodzaje betonu możemy natrafić? Jakie istnieją klasy? Do zapoznania się z artykułem zapraszamy wszystkich, którzy czekają na odpowiedzi.
Klasy betonu tabela

Jakie są klasy betonu? 

Klasy betonu oparte są na gęstości pozornej. Gdy wybieramy beton, możemy spotkać się z różnego typu oznaczeniami. Literka C odnosi się do klasy betonu, natomiast następujące po niej liczby do wytrzymałości na ściskanie betonu. Możemy wyróżnić kilka najistotniejszych klas betonu: 

  • C8/10 – służy do betonowych wylewek podłogowych,
  • C10/12 – beton do fundamentów, 
  • C12/15 – beton do fundamentów ogrodzeń i domów,
  • C15/20 – wykorzystywany przy stropach Ackermana,
  • C20/25 – stosowany do masywnych stropów żelbetowych.

Rodzaje betonu

Ze względu na różne właściwości betonu opracowany został podział rodzaju betonu. Niesamowita specyfikacja betonu pozwala architektom na wszechstronne wykorzystanie go w najróżniejszych miejscach. Beton możemy podzielić na beton lekki, zwykły i ciężki.

  • Beton lekki jest używany do tworzenia elementów stropowych średniowymiarowych, do elementów ściennych oraz drobnowymiarowych. Beton lekki doskonale pełni zadanie jako warstwa podkładowa i wyrównawcza. Jego ciężar wynosi 800-2000 kg/m3. Do jego wykonania posłużył beton komórkowy oraz kruszywa lekkie.
  • Jedną z funkcji betonu ciężkiego jest wykorzystanie go jako osłony biologicznej w celu osłabienia promieniowania jonizującego. Stworzony został z doboru specjalnych kruszyw. Ciężar objętościowy betonu ciężkiego jest większy niż 2600 kg/m3.
  • Objętość betonu zwykłego waha się od 2000 do 2200 kg/m3 i 2200 do 2600 kg/m3. Beton o objętości od 2000 do 2200 kg/m3 służy do produkcji elementów o podwyższonej izolacyjności cieplnej, czyli do produkcji np. pustaków stropowych i ściennych. Beton zwykły tworzony jest za pomocą kruszyw porowatych. Beton od 2200 do 2600 kg/m3 wykonywany jest za pośrednictwem kruszyw łamanych i kruszyw naturalnych. Ponadto służy do wykonywania elementów konstrukcyjnych żelbetowych betonowych.

Podsumowanie

Beton jest podstawowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Od czego zależy jakość betonu? Przede wszystkim od klasy oraz rodzaju składników, które zostały użyte do wykonania mieszanki. Nie można również zapomnieć o odmierzeniu właściwej ilości proporcji. Interesującą rzeczą jest fakt, iż nazwa betonu wcale nie jest przypadkowa. Najczęściej ma ona związek z rodzajem kruszywa, struktury bądź spoiwa, które zostało użyte do stworzenia danego betonu. Najistotniejszą właściwością betonu jest jego wytrzymałość, gdyż mówi nam ona o klasie betonu. Wpływ na to ma wskaźnik wodno-spoiwowy, a także procentowa zawartość cementu.