Loading...
Budowa domu

Rodzaje i zastosowanie tynków

Tynki zewnętrzne rodzaje

Rodzaje i zastosowanie tynków

W momencie, w którym chcemy nieco odświeżyć pomieszczenia naszego domu, często decydujemy się na gruntowny remont. Z tego powodu powinniśmy wziąć pod uwagę tynkowanie ścian. Ręczne tynkowanie ścian jest bardzo nużące i pracochłonne. Należy również wybrać właściwy rodzaj pokrycia tynkarskiego ścian wewnętrznych. Przeznaczenie pomieszczenia czy sposób wykończenia ścian to tylko niewielka część tego, na czym powinniśmy się skupić przy tynkowaniu ścian. Na jakie rodzaje tynków możemy natrafić i gdzie się je stosuje? Wszystko wyjaśniamy w poniższym artykule.

Rodzaje tynków elewacyjnych

Do czego służą tynki wapienne?

Tynki wapienne wprost idealnie nadają się do nakładania ich na już istniejące, stare tynki. Jednakże należy pamiętać o tym, że nowo nakładany tynku musi być słabszy od tynku, który już leży. Poza tym, tynki wapienne wprost perfekcyjnie sprawdzają się jako podłoże pod farby mineralne. Jest to możliwe za sprawą niezwykle dobrego przepuszczania pary wodnej. Dzięki temu w rezultacie uzyskujemy naturalną regulację wilgotności. Gdy nakładamy tynk wapienny, podłoże pod spodem nie powinno się kruszyć, a także musi być suche i czyste.

Z czego składa się tynk wapienny?

Wapno hydratyzowane stanowi główny składnik tynków wapiennych. W składzie możemy także doszukać się domieszek, kruszyw mineralnych oraz barwników. Ogromną zaletą tynków wapiennych jest fakt, iż nie musimy spieszyć się z nakładaniem ich na ścianę, gdyż cechują się długim procesem wiązania. Ryzyko popękania tynków wapiennych od razu po nałożeniu ich na daną powierzchnię jest zerowe. Charakteryzują się dużą odpornością na skurcz podczas schnięcia. 

Cechy i zastosowanie tynków cementowo-wapiennych

Tynki cementowo-wapienne są najpopularniejszym rodzajem tynków. Stanowią świetne podłoże pod płytki ceramiczne, wszelkiego rodzaju tapety i farby. Doskonale sprawdzą się w kuchni czy w łazience, a także w innych miejscach narażonych na wysoki poziom wilgotności. Największą wadą tynków cementowo-wapiennych jest ich niezwykle długi czas schnięcia. Może on wynosić nawet cztery tygodnie. Nie zmienia to faktu, że jego ogromna uniwersalność rekompensuje straty długiego okresu schnięcia. Istnieje możliwość położenia go w miejscach całkowicie suchych oraz wilgotnych. Tynki cementowo-wapienne możemy nakładać za pomocą agregatu tynkarskiego, jak i ręcznie. Wykorzystuje się do tego gotowe mieszanki, których jakość pokrycia jest niezwykle wysoka.

Charakterystyka tynków gipsowych

Tynki gipsowe doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których poziom wilgotności jest niski. Niestety nie nadają się do wykorzystania ich w łazience czy kuchni. Największym atutem tynków gipsowych jest to, że dzięki nim możemy uzyskać niesamowicie gładką powierzchnię, dedykowaną pod tapety i powłoki malarskie. W odróżnieniu od tynków cementowo-wapiennych tynki gipsowe schną o wiele krócej. W zależności od wilgotności, temperatury oraz grubości nałożonej warstwy ich całkowity proces schnięcia wynosi około 10-14 dni. Tynki gipsowe składają się z gipsu wysokiej jakości, kruszywa kalibrowanego oraz z wielu uszlachetniających dodatków. Możemy spotkać się z kilkoma różnymi odmianami tynku gipsowego.