Loading...
BudowaBudowa domu

Wiata garażowa bez pozwolenia

Wiata garażowa bez pozwolenia

Wiata garażowa to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić na budowie garażu. Zwykły garaż w bryle posiada zalety oraz wady. Oczywiście prawidłowo zabezpiecza pojazd znajdujący się w nim przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz złodziejami. Jednak niewątpliwie na kołach wnosi bardzo dużo brudu i zanieczyszczeń, przez co bardzo trudno utrzymać garaż w czystości. Poza tym koszty związane z jego budową są znacznie większe niż z budową wiaty garażowej. Wiata garażowa bez pozwolenia – kiedy można ją stawiać? Wszystko znajduje się w poniższym artykule.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę wiaty garażowej?

Wiata garażowa jest dobrym wyborem, w przypadku, w którym nie posiadamy zbyt dużo miejsca parkingowego, a nie chcemy budować garażu. Pozwala ona również zaoszczędzić znaczną kwotę na poszczególnych elementach. Do zalet wiaty garażowej zalicza się lekka konstrukcja, którą tworzy dach wsparty na słupach. Istnieje możliwość montażu ażurowych ścian bądź całkowitego ich braku. Poza tym wiata może przylegać do budynku jedną ze stron, natomiast za pomocą pergoli lub łącznika może estetycznie połączyć ją z domem, dzięki czemu stanie się jego ogromną ozdobą.

Jakie korzyści wiążą się z posiadaniem wiaty garażowej?

Koszt budowy 1 m² w garażu jest bardzo zbliżony do budowy takiej samej powierzchni salonu w domu. Z tego powodu wiele osób decyduje się na wybór wiaty garażowej zamiast garażu, ponieważ jest to znacznie tańsze rozwiązanie. Budowa garażu to pomysł znacznie mniej estetyczny. Garaż musi mieć bramę, a w wielu domach domownicy posiadają dwa auta. Z tego powodu często buduje się garaże dwustanowiskowe, które posiadają bramę podwójną bądź dwie pojedyncze. Taka sytuacja powoduje ukrycie najwidoczniejszej, najważniejszej części elewacji domu.

Budując wiatę garażową oszczędzasz

W porównaniu do garażu, wiaty garażowe nie wymagają budowy tak samo wytrzymałej podłogi na gruncie oraz tak samo odpornej na ścieranie posadzki. Nie potrzebne będzie również stawianie fundamentów budynku oraz inwestycji w ściany, co za tym idzie, oszczędzamy znaczną kwotę pieniędzy na ich budowie i wykończeniach wewnątrz i na zewnątrz. Nie musimy także kłopotać się z zakupem bramy garażowej oraz okien.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę wiaty garażowej?

W przypadku budowy wiaty garażowej o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35 m² nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. Jedyne, co musimy zrobić to zgłosić ją odpowiedniemu organowi. Według art. 29 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego istnieje tylko jeden warunek, mianowicie to, że łączna ilość takich obiektów na działce nie powinna przekraczać dwóch na każde 500 m². Natomiast w art. 29 ust.1 pkt 2c znajduje się zapis o tym, że nie musimy mieć pozwolenia na wiaty garażowe o powierzchni zabudowy do 50 m², jednak muszą być one umiejscowione na działce, na której ulokowany jest budynek mieszkalny lub na działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Liczba wiat w takim miejscu nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m² powierzchni działki.