Loading...
BudowaBudowa domuPrace wykończeniowe

Wylewka samopoziomująca – jak zrobić?

Wylewka samopoziomująca jak zrobić

Wylewkę samopoziomującą stosuje się w przypadku, w którym mamy do czynienia z nierównym podłożem, a podkład podłogowy musi mieć odpowiedni poziom. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak zrobić wylewkę samopoziomującą oraz jakie są jej właściwości. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym tekstem.

Wykonanie wylewki samopoziomującej – instrukcja

Zanim przejdziemy do wylewania masy samopoziomującej, najpierw powinniśmy przygotować podłoże. Należy zwrócić szczególną uwagę na jego stabilność. Dodatkowo nie może mieć pęknięć i starych powłok np. klejów. Jeżeli takowe zauważyłeś, należy je od razu usunąć, a następnie odkurzyć pomieszczenie. W przypadku, w którym podłoże jest spękane, powinniśmy je naprawić np. za pomocą żywicy epoksydowej i maty z włókna szklanego. Kolejnym krokiem jest określenie poziomu wylewki. Podczas pomiaru musimy uwzględnić rzeczy takie jak grubość wykończenia. Następnie zabieramy się za uszczelnienie styku między ścianą a podłogą. Idealnie nada się do tego pianka montażowa. Gdy już to zrobimy, możemy przejść do gruntowania. Należy to zrobić za pomocą specjalnego preparatu rozcieńczonego z wodą w proporcji takiej jak na opakowaniu. Grunt wylej na podłoże i rozprowadź go szerokim pędzlem. Pozostaw do wyschnięcia. Jeżeli podłoże odznacza się dużą chłonnością, zagruntuj je ponownie. Następnym etapem jest wykonanie dylatacji obwodowej wokół słupów i ścian z elastycznej pianki o grubości 5 mm. Teraz możemy przystąpić do przygotowania wylewki samopoziomującej. Jak ją zrobić? Przede wszystkim podążaj za instrukcją podaną na opakowaniu. Odmierz odpowiednią ilość wody, wsyp zaprawę i mieszaj przez około 1-2 minuty mieszadłem wolnoobrotowym. Potem odstaw na 3 minuty i ponownie zamieszaj. Gdy już to zrobisz, możesz zacząć wylewać masę samopoziomującą. Wylewaj ją na podłoże pasmami. Powinny być szerokie na mniej więcej 30-40 cm. Pamiętaj o tym, że masę musisz wylewać szybko, w przeciwnym razie porcje zaprawy zwyczajnie się ze sobą nie połączą. Po wylaniu rozprowadź masę pacą. Jeżeli sytuacja tego wymaga, możesz do tego użyć dodatkowo wałka kolczastego. Wylewka samopoziomująca wysycha od jednego do siedmiu dni. W tym czasie nie możesz wykonywać na niej żadnych prac. Po całkowitym wyschnięciu wylewki samopoziomującej możesz układać na niej wybrane wykończenie, czyli np. wykładziny dywanowe, panele drewniane, panele winylowe i inne podobne produkty. 

Właściwości wylewki samopoziomującej

Zazwyczaj wylewki samopoziomujące pełnią funkcję warstwy wyrównawczej na starym podłożu bądź istniejącym jastrychu. Czasem możemy spotkać się z sytuacją, kiedy wykorzystuje się je jako samonośne podkłady podłogowe. Wylewki samopoziomujące mają różnie grubości od 0-3 do 10-20 mm, od 1-5 do 30-45 mm lub od 25 mm wzwyż. Wylewka ze względu na swoją płynną konsystencję i niewielką grubość cechuje się małymi odkształceniami w trakcie wczesnej fazy dojrzewania. Z tego powodu nie występuje u nich zjawisko skurczu. Przyczynia się do to tego, że wylewek cementowych samopoziomujących nie trzeba zbroić.