Loading...
Budowa domuPrace wykończeniowe

Meble na wymiar – czy warto?

Meble na wymiar - czy warto?

Generalny remont, odświeżenie mieszkania czy domu, a może po prostu zmiana wystroju? Każdy z tych elementów wiąże się z planowaniem, a także doborem odpowiednich akcesoriów. Wśród tego grona z pewnością można wyróżnić meble, które bez wątpienia stanowią jedną z najważniejszych części wyposażenia mieszkania czy domu. Poza designem muszą spełniać funkcje praktyczne, a także dobrze wkomponować się w geometrię pomieszczeń. Dzisiejsza oferta gotowych mebli jest naprawdę szeroka. Można powiedzieć, że dla każdego coś dobrego. Mimo wszystko decyzja wielu osób koncentruje się wokół mebli na wymiar. Czy warto postawić na takie rozwiązanie? Jakie są przewagi mebli skrojonych na miarę nad gotowymi meblami? Tego dowiesz się z artykułu.

Czy warto wybrać meble na wymiar?

Niektórzy mówią, że meble na wymiar to swego rodzaju luksus. Wynika to zapewne z faktu, że z reguły jest to rozwiązanie droższe, niż kupno gotowych, marketowych produktów. Czy jednak cena powinna być tu głównym wyznacznikiem? Nie zawsze. Zwróć uwagę na to, że owszem, kupując gotowe produkty, możesz je niekiedy w pewnym stopniu personalizować. Wszystko za sprawą różnorodnych wzorów, kolorów, a nawet wymiarów. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach meble modułowe, które są swego rodzaju pośrednikiem między „gotowcami” a meblami na wymiar. Jeśli jednak zastanowisz się nieco dłużej, to dojdziesz do wniosku, że żadna szafa, komoda czy półka nie będzie tak funkcjonalna, jak ta zrobiona na wymiar. Według Twoich potrzeb, preferencji, wymagań. I nawet pomimo nieco wyższej ceny, niejednokrotnie lepiej wybrać meble na wymiar. To przecież zakup, który będzie służył Ci przez lata. No dobrze, ale czy na prawdę meble na wymiar są tak idealne? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto podzielić dom na konkretne pomieszczenia i analizować je odrębne, co też zostanie uczynione poniżej.

Meble na wymiar do kuchni – czy to dobry pomysł?

Nie powinno być dla Ciebie wielkim zaskoczeniem to, że rozpoczniemy od kuchni. To pomieszczenie, które chyba najczęściej kojarzy się z indywidualnym projektem mebli. Dla jednych taka decyzja wynika z potrzeby umieszczenia wielu sprzętów w jednym miejscu, a dla innych z chęci zagospodarowania każdego centymetra przestrzeni. Abstrahując od czynników, które wpływają na to, należy zauważyć, że meble na wymiar w kuchni mogą zapewnić Ci ponadprzeciętny komfort, którego nie uzyskasz, decydując się gotowe rozwiązania. Przykładowo, wysokie osoby mogą zdecydować się na wyższe szafki czy blaty, które usprawnią wszelkie prace związane z przygotowywaniem śniadania, obiadu czy kolacji. To jednak nie wszystko. Meble na wymiar dadzą Ci o wiele więcej możliwości w zakresie personalizacji. Decydując się na nie, bez problemu wybierzesz odpowiedni rodzaj wykończenia, wzorów czy obić. Ma to duże znaczenie w momencie, gdy chcesz połączyć praktyczność z estetycznym designem. Poza tym kuchenne meble na wymiar sprawdzą się w przypadku, gdy Twoja kuchnia posiada dużo wnęk czy niestandardowych powierzchni. Alternatywnie, możesz wybrać takie rozwiązanie po prostu wtedy, gdy w sklepie nic nie wpadło Ci w oko.

Korytarz i przedpokój z meblami na wymiar

Wejście do domu czy mieszkania często rozpoczyna się od przekroczenia progu i przejścia przez korytarz, czy przedpokój. Jest to miejsce, gdzie zapewne zostawiasz buty, kurtki, a w wielu przypadkach pozostałe ubrania. Właśnie tak, korytarz to miejsce, które w wielu projektach pomieszczeń posiada wnęki. To wręcz zaproszenie do umiejscowienia szafy. Często jednak pojawia się tu problem, ponieważ wspomniane wnęki mogą mieć różnorodne wymiary. Jeśli przeglądasz gotowe oferty mebli, to z pewnością możesz zauważyć, że charakteryzują się pewnymi, ściśle określonymi wymiarami. W momencie, gdy odbiegają od tego, co zakładasz w obliczeniach, wówczas podczas zakupu może okazać się, że mebel będzie wyglądał po prostu nieestetycznie. We wnętrzu pozostanie widoczna szpara, która nie dość, że będzie siedliskiem kurzu, to przyczyni się do nieefektywnego wykorzystania przestrzeni. W takim przypadku rozwiązaniem są meble na wymiar, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać wolne miejsce.

Co w przypadku salonu czy sypialni?

Salon i sypialnia to pomieszczenia, w których spędzasz znaczną część wolnego czasu. Nic dziwnego. To właśnie tu możesz się zrelaksować, odpocząć, a także naładować baterie przed kolejnym dniem. W związku z tym zapewne chcesz, aby były udekorowane możliwie jak najlepiej. To właśnie w nich umieszcza się różnorodne obrazy, narożnik, łóżko czy fotel. Nie zapominaj jednak o elementach, takich jak szafka RTV czy regał na książki, które powinny pasować do ogólnego wystroju pomieszczenia. W tym przypadku wymiary mają już często nieco mniejsze znaczenie, a uniwersalne rozwiązania nie są złym pomysłem. Jeżeli jednak chcesz połączyć wszystko w jedną całość, to wybierz meble na wymiar, które będą współgrały z szeroko pojętą aranżacją.

Łazienka na wymiar

Wydaje się, że łazienka jest często pomijana pod kątem zakupu mebli. Prym wiedzie tu tzw. biały montaż, który wysuwa się na prowadzenie w rankingu. Zwróć jednak uwagę, że wszelkie niedopatrzenia mogą skutkować nieoptymalnym wykorzystaniem przestrzeni. W szczególności, gdy metraż łazienki nie należy do największych. Odpowiednio zaplanowane rozwiązania oraz decyzja o wyborze mebli na wymiar może uczynić nawet niewielką przestrzeń niezwykle funkcjonalną i estetyczną. Przykładowo, możesz zdecydować się na zabudowę pralki czy suszarki, które ukryjesz za drzwiami szafek.

Dlaczego warto wybrać meble na wymiar?

Jak widzisz, dotychczas skupiliśmy się na poszczególnych pomieszczeniach. Obecnie warto wziąć pod uwagę całokształt i odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto wybrać meble na wymiar? Poniżej znajdziesz zalety takiego rozwiązania.

Meble zgodnie z Twoimi oczekiwaniami

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że wybierając meble na wymiar, masz niezwykle duże pole manewru. Możesz wybrać odpowiednie wymiary, dopasować kolory czy wzory, a także spersonalizować rozkład półek wewnątrz mebla. To niewątpliwie jedne z największych zalet, które często stanowią języczek u wagi wśród niezdecydowanych.

Możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni

Możliwość dopasowania wymiarów to podstawowy krok do optymalnego wykorzystania przestrzeni. Jak zapewne wiesz, gotowe meble często nie posiadają idealnych dla Ciebie proporcji, w związku z czym ich zakup i montaż może prowadzić do pozostawiania tzw. wolnych, a zarazem nieużytkowych przestrzeni. Takie luki nie dość, że są niepraktyczne, to dodatkowo wyglądają nieestetycznie. Tego problemu unikniesz wówczas, gdy zdecydujesz się na meble na wymiar.

Wysoka jakość materiałów i precyzja wykonania

Zamawiając meble na wymiar, możesz oczekiwać precyzji wykonania, a także wysokiej jakości materiałów. Z racji tego, że każdy element jest projektowany pod Twoje potrzeby, tak naprawdę masz wpływ na to, z jakich rozwiązań skorzystać.

Kompleksowa realizacja i możliwość konsultacji

Decydując się na rozwiązanie w postaci mebli na wymiar, otrzymasz kompleksową realizację, z montażem w Twoim domu czy mieszkaniu włącznie. Dodatkowo jeszcze przed przystąpieniem do realizacji zamówienia, możesz otrzymać wizualizację mebli, co dodatkowo ułatwi Ci podjęcie decyzji. W razie jakichkolwiek niejasności skorzystaj z konsultacji z fachowcem, aby wprowadzić ewentualne zmiany.

Czy meble na wymiar są drogie?

Na koniec pozostaje pytanie, czy meble na wymiar są drogim rozwiązaniem? Wiele zależy tu od konkretnych wymiarów, zastosowanych materiałów, a także ilości mebli. Oczywiście, w porównaniu z tradycyjnymi, marketowymi rozwiązaniami wykonanymi z płyty MDF, cena najprawdopodobniej będzie znacznie wyższa. Niemniej jednak pamiętaj o tym, że w przypadku mebli na wymiar to Ty decydujesz o tym, jakie mają być. Co ciekawe, cena mebli na wymiar nie musi wcale odbiegać od gotowych rozwiązań, gdy te zrobione są z litego drewna. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na indywidualny projekt z tego materiału, to musisz liczyć się z wyższymi kosztami. Mimo wszystko meble na wymiar spełnią wiele Twoich oczekiwań.