Loading...
CenyCeny bramProducenciProducent bramProducent bram garażowych

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Jak zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem?

Kupując bramę garażową, z pewnością kierujesz się wieloma czynnikami. Zapewne jednym z nich może być wygląd, kolejnym praktyczność, a jeszcze innym cena. Czy wśród tego bierzesz pod uwagę szeroko pojęte bezpieczeństwo? Zauważ, że według policyjnych statystyk, w 2022 roku zanotowano ponad 70 tys. kradzieży z włamaniem. To pokazuje, że ochrona Twojej nieruchomości wraz z przedmiotami znajdującymi się w środku jest niezwykle ważna. Również w przypadku garażu. W związku z tym sprawdź, jak możesz zabezpieczyć bramę garażową przed włamaniem.

Zadbaj o produkt wysokiej jakości

Nie powinno Cię dziwić stwierdzenie, że temat dotyczący zabezpieczenia bramy garażowej zostanie rozpoczęty od wysokiej jakości produktu. Odpowiednia brama garażowa to pierwszy krok utrudniający ewentualne włamanie i wtargnięcie niepożądanej osoby. Jeżeli wybierasz konkretną bramę garażową, to przede wszystkim zwróć uwagę na jej parametry. Duże znaczenie ma tu m.in. materiał, z jakiego jest wykonana, a także jej grubość. Ogólnie rzecz biorąc, można uprościć, że im grubsza brama, tym wyższy poziom bezpieczeństwa. Pamiętaj jednak, że ta teza nie zawsze ma rację bytu. Dlaczego? Otóż w dzisiejszych czasach możesz spotkać się z innowacyjnymi rozwiązaniami, dzięki którym nawet cieńsze bramy charakteryzują się dobrymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Rada, jaką możemy Ci udzielić, to dokładne zapoznanie się z parametrami technicznymi. W szczególności istotna jest tu tzw. klasa antywłamaniowa. Analizując to zagadnienie, możesz spotkać się z klasami:

  • RC1 – to najniższa możliwa klasa antywłamaniowa. Mówiąc prosto, włamywacz z taką bramą garażową poradzi sobie bez użycia jakichkolwiek narzędzi typu łom czy piła. Aby włamać się do takiego garażu, wystarczy tylko i wyłącznie siła mięśni;
  • RC2 – bramy z taką klasą zabezpieczenia są zdecydowanie trudniejsze do sforsowania. Na podstawie różnorodnych testów zakłada się, że potrzeba przynajmniej trzech minut i użycia konkretnych narzędzi, aby włamać się do garażu;
  • RC3 – najwyższa spośród wymienionych klas antywłamaniowych. Aby poradzić sobie z taką bramą, osoba chcąca się włamać będzie musiała poświęcić na to przynajmniej 5 minut. Co więcej, bez wykorzystania ciężkiego sprzętu raczej się nie obędzie.

Jak widzisz, sam materiał i grubość bramy to bardzo ważne czynniki. Niemniej jednak to klasa antywłamaniowa determinuje w dużej mierze to, ile trudu trzeba włożyć, aby sforsować dane rozwiązanie. Podstawowe bramy z klasą RC1 mogą nie zapewnić Ci wysokiego stopnia bezpieczeństwa, dlatego lepiej, jeżeli zdecydujesz się na nieco lepiej zabezpieczone produkty.

Zwróć uwagę na prawidłowy montaż bramy garażowej

Jeżeli wybierzesz bramę garażową, musisz pamiętać o kolejnych czynnościach. Mowa o montażu. Wysoka klasa antywłamaniowa daje Ci poczucie bezpieczeństwa, jednak to nie wszystko. Prawidłowy montaż konstrukcji, w tym osadzenie i zamocowanie bramy to dodatkowy spokój i zapewnienie kolejnych funkcji ochronnych. Na co musisz zwrócić uwagę? Przede wszystkim na ograniczenie wszelkiego rodzaju prześwitów, w szczególności szczeliny pomiędzy podłogą a skrzydłem. Zauważ, że pozostawienie dostatecznej ilości wolnego miejsca to okazja dla włamywacza, który będzie w stanie wyważyć konstrukcję, np. używając łomu. W związku z tym wybierając i montując bramę garażową, musisz zadbać o:

  • Jak najlepsze dopasowanie jej do otworu drzwiowego;
  • Stabilne zamocowanie konstrukcji oraz prowadnic;
  • Właściwe, zgodne z instrukcją zamontowanie sprężyn.

Pamiętaj, że prawidłowe dopasowanie i montaż bramy, w połączeniu z wysokiej jakości produktem, stanowi dobrą ochronę Twojego garażu. Brama niezawierająca prześwitów i odznaczająca się wysoką klasą antywłamaniową utrudni i zniechęci włamywacza do podejmowania prób włamania.

Zdecyduj się na zamek antywłamaniowy

Zapewne zastanawiasz się teraz, co jeszcze możesz zrobić, aby zminimalizować szansę włamania do Twojego garażu? W takim razie warto odnieść się do pewnej analogii. Wystarczy, że spojrzysz na drzwi zewnętrzne Twojego domu czy mieszkania. Z pewnością są one wyposażone w zamki. Niejednokrotnie są to zamki antywłamaniowe. Podobnie jest w przypadku garażu. Bramę garażową również możesz wyposażyć w takie rozwiązania, które zapewnią jeszcze lepszą ochronę. Pamiętaj jednak, że niektóre rozwiązania są montowane już na etapie zamawiania bramy, dlatego przemyśl to jeszcze przed zakupem. Może okazać się, że w późniejszym terminie montaż konkretnego zamka antywłamaniowego będzie niemożliwy.

Co więcej, do wyboru masz kilka opcji. Wśród rozwiązań znajdują się m.in.:

  • Zamki antywłamaniowe, które otwiera się z użyciem zwykłego klucza. To doskonale znane Ci rozwiązanie, które jest stosunkowo niedrogie w zakupie i spełnia dodatkowe funkcje ochronne. Poza tym, zamek otwierany kluczem nie jest uzależniony od źródła zasilania. Innymi słowy, możesz z niego korzystać nawet wówczas, gdy zabraknie prądu. Co istotne, jeżeli wybierasz konkretny model, zadbaj o to, aby posiadał potrójny pakiet sprężyn czy system linek stalowych;
  • Zamki sterowane pilotem – to zdecydowanie bardziej zaawansowana technologia, która jest o wiele trudniejsza do sforsowania przez złodzieja. Dzisiejsze systemy elektroniczne potrafią naprawdę wiele. Ponadto w takich zamkach często stosuje się dodatkowe udogodnienia, np. automatyczne ryglowanie, które jeszcze lepiej chroni Twój garaż. Z drugiej strony, są też pewne minusy. Główny to przede wszystkim cena, która może być wyższa niż w przypadku wspomnianej wcześniej, tradycyjnej alternatywy.

Rozważ inteligentne systemy sterowania

Dzisiejsza innowacyjna technologia może okazać się kluczowa w kwestii bezpieczeństwa Twojego garażu. Pośród różnorodnych alternatyw, dostępne są naprawdę ciekawe integracje wspierające bramy. Przede wszystkim mowa o inteligentnych systemach sterowania. W jaki sposób mogą one korzystnie wpłynąć na zwiększenie ochrony? Otóż zwróć uwagę na to, że część rozwiązań pozwala Ci sterować bramą zdalnie, z użyciem Twojego smartfona. Wyposażoną w taki system bramę garażową możesz otwierać i zamykać nawet z domu. Nie to jest jednak kluczowe. Ze względu na swoją charakterystykę, inteligentne systemy sterowania niejednokrotnie posiadają rozwiązania, które informują Cię o tym, czy brama jest otwarta, czy zamknięta. Dzięki takiej wiedzy będziesz w stanie rozpoznać, że wszystko jest w porządku. Jeżeli włamywacz spróbuje otworzyć bramę, zostaniesz o tym poinformowany.

Załóż alarm

Nawet najbardziej zaawansowany system ochrony może po prostu zawieść. W związku z tym weź pod uwagę dodatkowe możliwości, które mogą okazać się pomocne. Mowa o alarmie, który zareaguje, gdy włamywacz sforsuje bramę. Idąc dalej, możesz zdecydować się również na stały monitoring, który w wielu przypadkach skutecznie ostudzi zamiary przestępcy. Co więcej, kamery mogą służyć jako ewentualny dowód w sprawie lub pomóc zidentyfikować osobę, która chciała wtargnąć na teren Twojej własności.