Loading...
Budowa domuOgrzewanie domu

Jak prawidłowo palić ekogroszkiem?

Wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego stanowi nie lada wyzwanie dla wielu osób. Jednocześnie, pośród różnorodnych alternatyw, niezwykle popularne są produkty zasilane ekogroszkiem. Jeżeli jesteś jednym ze szczęśliwców, którzy zdecydowali się na taką opcję, to z pewnością chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jakie właściwości posiada to paliwo stałe oraz jak prawidłowo nim palić. To właśnie te zagadnienia zostaną Ci przedstawione w tym artykule.

Co to jest ekogroszek?

Na wstępie warto skupić się nad samym materiałem, czyli ekogroszkiem. Bardzo często wspomina się o nim w różnorodnych audycjach radiowych, wiadomościach telewizyjnych czy internecie. Rzadziej jednak pada odpowiedź na to, czym tak faktycznie jest ekogroszek i skąd wynika jego popularność? W istocie jest to paliwo stałe, które produkuje się z węgla kamiennego lub brunatnego. Wybierając je, możesz liczyć na wiele zalet. Przede wszystkim należy wspomnieć o oszczędnościach. Ekogroszek to dobry wybór pod kątem Twojego portfela, ale nie tylko. Jest to również paliwo przyjazne dla środowiska, które nie powoduje tak dużej emisji spalin, jak chociażby, czysty węgiel. Odpowiada za to bardzo niska zawartość siarki i popiołu, które wytwarzają się w trakcie spalania. Poza tym ekogroszek, ze względu na swój niewielki rozmiar, zapewnia dostateczną efektywność urządzeń grzewczych, a także ogranicza konieczność częstego dosypywania materiału.

Na co zwracać uwagę wybierając ekogroszek?

Aby poprawnie odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli jak prawidłowo palić ekogroszkiem, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Pomimo że jest on niezwykle popularny zarówno w Polsce, jak i na świecie, to wiele osób często popełnia podstawowe błędy. Zanim jednak poznasz sposoby na efektywne palenie, musisz wziąć pod uwagę sam produkt, a ściślej mówiąc jego parametry.

Jakie parametry są istotne podczas wyboru ekogroszku?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że ekogroszek musi spełniać podstawowe normy. Co do zasady zakłada się, że jego spiekalność powinna wahać się w granicach od 0 do 50, a wilgotność wynosić maksymalnie 12 procent. Nie bez znaczenia jest również wartość opałowa. Tutaj możesz kierować się podstawową zasadą mówiącą o tym, że im wyższa, tym lepsza. Co więcej, wybierając ekogroszek, weź pod uwagę jego kaloryczność, która odpowiada za wydajność. Co to oznacza? Otóż w praktyce, wyższa kaloryczność oznacza mniejsze zużycie ekogroszku.

Co więcej, niezwykle ważne jest to, aby ekogroszek charakteryzował się niską zawartością popiołu i siarki. Pamiętaj, że wspomniane parametry bez problemu znajdziesz w specyfikacji konkretnego produktu. Zwróć również uwagę na to, że ze względu na swoje właściwości, ekogroszek często dzielony jest na kategorie czy rodzaje. Oczywiście, cena za worek ekogroszku z gorszymi parametrami będzie niższa, jednak prawdopodobnie zużycie będzie większe. Koniec końców może okazać się, że jest to tylko i wyłącznie pozorna oszczędność.

Jak palić ekogroszkiem?

Wiesz już, czym jest ekogroszek i na co musisz zwracać uwagę, wybierając ten produkt. Kolejny etap to prawidłowe, a także efektywne palenie ekogroszkiem. Jak to wygląda w praktyce? Otóż tak naprawdę obsługa pieca nie należy do najtrudniejszych. Za sprawą innowacyjnych rozwiązań jest to w większości przypadków prosta czynność. Niestety, pomimo intuicyjności tego rozwiązania, wiele osób zapomina o tym, jak ważny jest produkt określany jako paliwo stałe. W tym przypadku jest to ekogroszek. Tak jak już wspomniano, odgrywa on istotną rolę dla efektywności, a co za tym idzie również dla szeroko pojętych oszczędności. Pamiętaj, żeby wybierać wysokojakościowe alternatywy, które pozwolą Ci na racjonalne gospodarowanie produktem.

Zwróć uwagę na kocioł i procesy spalania ekogroszku

Poza tym nie bez znaczenia jest sam kocioł. Bardzo często poleca się automatyczne kotły retortowe, które są wyposażone w obrotowy palnik. To rozwiązania, które pozwalają na efektywne gospodarowanie ekogroszkiem, a także zapewniają wygodę użytkowania. Jednocześnie, pozostając przy kotłach, musisz pamiętać o prawidłowej eksploatacji, a także o… ustawieniu. W tym przypadku musisz przeanalizować metraż budynku, a także docelową temperaturę, jaką chcesz uzyskać. Cały proces sprowadza się m.in. do uważnych obserwacji tego, jak spala się ekogroszek. To z kolei pozwoli Ci dostosować moc wentylatora, a także czas podawania paliwa czy czas pracy kotła w podtrzymaniu. Przykładowo, w momencie, gdy rozpalisz kocioł i zauważysz spory dym, to musisz liczyć się z koniecznością zwiększenia mocy wentylatora. Przeciwnie, jeżeli dym stopniowo gaśnie, wówczas wentylator powinien chodzić z mniejszą mocą.

Jak efektywnie wykorzystać ekogroszek?

Pośród tego, o czym do tej pory wspomniano, istnieje jeszcze kilka elementów, na które musisz zwrócić uwagę. Zauważ, że niezwykle istotne są parametry ekogroszku, o których była już mowa. Co więcej, nie bez znaczenia jest też metraż budynku, ale także rok budowy. Często dokonuje się podziału np. na domy zbudowane przed i po 2009 roku. W praktyce zakłada się, że domy posiadające słabą izolację potrzebują do 120 W mocy na metr kwadratowy. Nowe budynki, charakteryzujące się dobrą izolacją, już tylko około 90 W. Co za tym idzie? Otóż wniosek jest taki, że na efektywne wykorzystanie ekogroszku duży wpływ ma również wybór kotła. Pamiętaj, że powinien on być dostosowany do charakterystyki budynku, w którym chcesz go zastosować.