Loading...
BudowaBudowa domuInstalacje

Rodzaje sufitów podwieszanych

Rodzaje sufitów podwieszanych

Remont, a może budowa domu czy mieszkania od podstaw? Niezależnie od tego, z czym się zmagasz, z pewnością zastanawiasz się nad tym, jak zaaranżować konkretne pomieszczenia. Nic dziwnego, ponieważ z jednej strony wykończenie ścian, sufitów, a także dekoracja to ciężkie zadanie. Z drugiej, z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania, które jak na ironię mogą jeszcze bardziej skomplikować całą sytuację. Wszystko przez szeroki wybór rynkowy. Na szczęście, wiedza na temat konkretnych rozwiązań może ułatwić Ci podjęcie decyzji. Jedną z możliwości są sufity podwieszane. To właśnie o nich będzie ten artykuł.

Co to są sufity podwieszane?

Sufity podwieszane to pojęcie, które bardzo często przewija się przez usta osób remontujących konkretny budynek, dekoratorów i projektantów wnętrz, a także osób związanych z szeroko pojętym budownictwem. Nic dziwnego, ponieważ to rozwiązanie ma wiele zalet. Czy jednak wiesz, czym dokładnie jest sufit podwieszany? W praktyce można tak nazwać lekką konstrukcję wykonaną najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, którą montuje się poniżej stropu, np. z wykorzystaniem profili aluminiowych. To alternatywa, które spełnia zarówno funkcje estetyczne, jak i funkcjonalne. Niemniej musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach sufity podwieszane dzielą się na kilka kategorii, które zostaną Ci przedstawione poniżej.

Podział sufitów podwieszanych ze względu na materiał

Bardzo często spotykany podział sufitów podwieszanych zawiera rozróżnienie ze względu na materiał wykonania. Jak już wiesz, stosuje się tu m.in. płyty gipsowo-kartonowe, które posiadają wiele zalet. Nie są one jednak jedynym wyborem. Tak jak wspomniano wcześniej, możliwości jest wiele, co jak na ironię może powodować pewien zamęt. W związku z tym warto go rozwiać.

Sufity podwieszane gipsowo-kartonowe

Po raz kolejny przewinie Ci się pojęcie podwieszanych sufitów wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Jednak nie zrażaj się, ponieważ to naprawdę znakomity materiał. Charakteryzuje się wytrzymałością, jest łatwy w montażu, a swoim wyglądem przypomina tradycyjny sufit. Co więcej, możesz go komponować na różne sposoby, robiąc np. nietypowe zabudowy. Pamiętaj jednak, aby wybrać odpowiedni rodzaj płyt, w szczególności w momencie, gdy chcesz je zamontować w pomieszczeniach wilgotnych. Do łazienki czy kuchni warto wybrać specjalne rozwiązania w odcieniu zieleni, oznaczone symbolem H2, który potwierdza, że zostały zaimpregnowane.

Mineralne sufity podwieszane

Sufity mineralne są wykonywane w tzw. technologii mokrej. Z takim rozwiązaniem możesz niejednokrotnie spotkać się m.in. w budynkach użyteczności publicznej. Bardzo często są wykonane ze składników organicznych, takich jak kreda czy papier, które dodatkowo miesza się z włóknami mineralnymi. Sposób ich wykonania posiada wiele zalet, jednak musisz pamiętać, że rozwiązanie to cechuje się słabymi właściwościami izolacyjnymi i względnie niską odpornością na wilgoć. Jeśli chcesz je zamontować, to przydadzą Ci się ruszty metalowe, które przytwierdza się do stropu.

Z kolei, jeżeli szukasz bardziej wytrzymałej alternatywy, to musisz zwrócić uwagę na sufity wykonane ze sprasowanej wełny mineralnej. W przeciwieństwie do tych wykonanych ze składników organicznych, cechują się znakomitymi właściwościami wygłuszającymi, a także termoizolacyjnymi. Poza tym nie chłoną wilgoci i są odporne na pleśń czy grzyby.

Sufity podwieszane drewniane

Sufity wykonane z paneli drewnianych są nieco mniej popularne od opisywanych poprzedników. Niemniej nie oznacza to, że są gorsze. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, są estetyczne, a także wykazują zdolność do dobrej izolacji akustycznej. No i przede wszystkim, drewno to materiał naturalny, który sam w sobie jest ceniony wśród wielu osób. Abstrahując od tego, z takim rodzajem sufitów najczęściej spotkasz się nie w domu, a w bibliotekach czy salach konferencyjnych.

Podwieszane sufity kasetonowe

Wydaje się, że sufity kasetonowe odeszły do lamusa. Mimo wszystko również dziś mają wielu zwolenników. Za takim wyborem może przemawiać to, że są niezwykle proste w montażu. Cały proces polega na podwieszeniu i wypoziomowaniu konstrukcji, a także ułożeniu paneli w odpowiednim miejscu. Co ciekawe, musisz wziąć pod uwagę to, że same profile do kasetonów są oznaczane symbolami A, E oraz X. Co one oznaczają? Jest to po prostu różnorodny sposób ukrycia łączeń paneli.

Inne rodzaje sufitów podwieszanych

Poza wspomnianymi dotychczas rodzajami sufitów podwieszanych możesz również zwrócić uwagę na sufity napinane, które są dość nowym rozwiązaniem na rynku. Bardzo często stosuje się je w dużych pomieszczeniach, gdzie w łatwy sposób można zakryć sporą powierzchnię. Co istotne, decydując się na takie rozwiązanie, otrzymujesz również wiele możliwości aranżacji pomieszczenia.

Godne uwagi są też sufity panelowe, bardzo często wykonane z twardego PCV lub materiałów metalowych i drewnopochodnych. Charakteryzują się wysoką trwałością, a także prostotą montażu oraz różnorodnymi możliwościami aranżacji.

Dlaczego warto zdecydować się na sufit podwieszany?

Znasz już podstawowe rodzaje sufitów podwieszanych dostępnych na rynku. Pośród tego możesz zastanawiać się jednak, dlaczego warto w ogóle zdecydować się taki wybór? Odpowiedź jest prosta. Sufity podwieszane to doskonały sposób na schludną i estetyczną aranżację pomieszczenia. Co więcej, wiele rodzajów możesz zastosować nawet w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością, takich jak kuchnia czy łazienka. Ponadto sufity podwieszane charakteryzują się bardzo dobrą wytrzymałością. Są proste w montażu, a także zapewniają bezproblemową eksploatację.