Loading...
BudowaBudowa domu

Frezowanie komina – co to jest?

Frezowanie komina - co to jest?

Komin jest jednym z podstawowych elementów wchodzących zarówno w skład systemu wentylacyjnego, jak i ogrzewania Twojego domu. Aby spełniał swoje funkcje w odpowiedni sposób, musi być drożny. Niestety, ale w wielu przypadkach, m.in. wskutek długoletniej czy nieprawidłowej eksploatacji, traci swoje pierwotne właściwości. W takich sytuacjach zapewne zastanawiasz się, jakie są możliwe ścieżki postępowania? Naturalna wydaje się wymiana lub przebudowa komina. Te działania mogą jednak narazić Cię na duże koszty. Pośród tego istnieje alternatywa, a mianowicie frezowanie komina. Na czym to polega i jak się to robi? Tego dowiesz się poniżej.

Co to jest frezowanie komina?

Frezowanie komina, nazywane również niekiedy rozwiercaniem, należy zaliczyć do bezinwazyjnych metod, które mają na celu powiększyć średnicę wewnętrzną Twojego przewodu kominowego. Efektem tych działań jest przywrócenie drożności kominowi, bez konieczności przebudowy czy nadmiernej ingerencji, mogącej doprowadzić do jego uszkodzenia. To nowoczesna technologia, która pozwoli przywrócić kominowi odpowiednie parametry techniczne.

Kto może przeprowadzić frezowanie komina?

Frezowanie komina to czynność, którą można podzielić na kilka etapów. Przede wszystkim musisz przygotować się na wizytę fachowca, który oceni, jaki jest dostęp do komina od strony dachu oraz czy w ogóle można wykonać taką usługę. Pamiętaj, że wszelkie czynności musi przeprowadzić osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z obowiązującym prawodawstwem, a konkretniej rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków, frezowania komina nie może przeprowadzić osoba, która nie posiada stosownego upoważnienia.

Jak wygląda frezowanie komina?

Zwróć uwagę na to, że jeszcze przed przystąpieniem do właściwych prac, przeprowadzane są czynności kontrolne, w tym dokonanie pomiarów czy wycena pracy. Możesz uznać to za swego rodzaj etap „zerowy”, w którym uzgadniane są warunki dalszych kroków. Z kolei samo frezowanie komina polega na stopniowym szlifowaniu wewnętrznej ściany komina. Odpowiada za to frezarka kominowa, której głowice obracają się z dużą prędkością i stopniowo zwiększają średnicę komina. Prace powinny odbywać się stopniowo, dzięki czemu nie musisz martwić się o ewentualne uszkodzenia. Pośród tego pamiętaj, że frezowanie komina odbywa się w jego wnętrzu. Co to oznacza? Z pewnością komfort dla Ciebie i domowników. Ze względu na wspomnianą charakterystykę, nie musisz martwić się o ewentualny nieporządek czy bałagan w domu, ponieważ istotą szlifowania jest pozbycie się nadmiaru wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, cegieł czy zaprawy z komina. Efektem jest zwiększenie jego średnicy, co pozwala na przystąpienie do dalszych prac, czyli zamontowania wkładu, który uszczelnia komin i wspomaga jego działanie.

Dlaczego komin wymaga frezowania?

Nie ulega wątpliwości fakt, że komin jest narażony na działanie różnorodnych czynników. Chodzi tu nie tylko o warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju substancje smoliste, które podczas wieloletniej eksploatacji doprowadzają do zmniejszenia jego średnicy. W rzeczywistości możesz jednak zastanawiać się, o jakich elementach mowa?

Po pierwsze, wspomniany efekt może być wynikiem niedopasowania urządzeń grzewczych do konkretnego komina, a ściślej do jego średnicy. Po drugie, negatywny wpływ jest wywierany np. przez kondensację wody na jego wewnętrznych ścianach lub korzystanie ze złej jakości paliwa. Po trzecie, zmniejszenie średnicy komina może być efektem pożaru sadzy lub odwrotnie, zbyt niskiej temperatury spalin.

Kiedy należy rozważyć frezowanie komina?

W praktyce możesz spotkać się z sytuacjami, które powiedzą Ci, że Twój komin nie jest wystarczająco drożny. Przykładowo, jego nieprawidłowe działanie może objawiać się nieprzyjemnym zapachem spalin w domu. Poza tym, czynności frezowania mogą okazać się niezbędne wówczas, gdy zdecydujesz się na zmianę pieca w swoim domu (np. z gazowego na olejowy).

Czy można samodzielnie frezować komin?

Jak widzisz, czynności frezowania z pozoru wydają się dość proste. Wydaje się, że wystarczy odpowiedni sprzęt i można zabierać się do roboty. Nic bardziej mylnego. W tym miejscu zwróć uwagę na to, że wszelkie czynności powinny być przeprowadzone przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia, co wynika z polskiego prawa. Ponadto kluczowe jest tu doświadczenie, które pozwala fachowcowi na precyzyjną ocenę sytuacji, dobór odpowiednich metod czy bezinwazyjne przeprowadzenie czynności.