Loading...
BudowaBudowa domu

Remont komina w starym domu

Remont komina w starym domu

Komin to jeden z istotnych elementów systemu wentylacji Twojego domu. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby był wydajny i sprawny. Niestety, wraz z upływem lat, mogą trapić go pewne bolączki. Sprawdź, kiedy komin wymaga naprawy i jakie są sposoby jego renowacji.

Jak poprawić wygląd komina?

Zauważ, że estetyka komina może w istotny sposób wpływać na ogólny wygląd budynku. Jest to przecież nieodłączny element domu, który widzisz praktycznie na pierwszy rzut oka. Jednocześnie, długotrwała eksploatacja, a także wpływ negatywnych czynników mogą doprowadzić do tego, że cegła ceramiczna użyta do wykończenia komina, po prostu ulegnie wykruszeniu. Poprzez to komin będzie nie tylko wyglądał mało atrakcyjnie, ale nawet może się zawalić.

Na szczęście, jeżeli chcesz ocenić stan tego elementu, to nie powinno to być trudne. Jak wspomnieliśmy wyżej, komin możesz dostrzec bez używania specjalistycznego sprzętu. Jeżeli chcesz przyjrzeć się mu z bliska, wystarczy Ci lornetka i odpowiednia odległość. To, co możesz dostrzec, to m.in. odspajający się od niego tynk, który bardzo często psuje wygląd zewnętrzny komina. Co istotne, jest to nie tylko wada wpływająca negatywnie na wygląd, ale też przyczyniająca się do uszkadzania innych elementów domu, w szczególności pokrycia dachu. Nic dziwnego, że jeżeli powstała, chcesz ją wyeliminować. Istnieją na to dwa podstawowe sposoby.

Tynkowanie i uszczelnianie

Pierwszym sposobem, który możesz zastosować, jest tradycyjne tynkowanie komina. Jeżeli zdecydujesz się na tę metodę, możesz rozważyć uprzednie zastosowanie warstwy szczepnej, która zwiększy przyczepność tynku. Alternatywnie, możesz wybrać specjalne preparaty dodawane do masy tynkowej, które zwiększą jego mrozoodporność i dodatkowo uszczelnią komin. Poza tym, w zależności od rodzaju uszkodzeń, możesz zastosować specjalne masy uszczelniające. Niemniej jednak pamiętaj, że w przypadku, gdy napotkasz uszkodzone lub skorodowane cegły, musisz je wymienić, aby przywrócić pierwotną stabilność komina. Do takiej odbudowy możesz użyć np. zaprawy montażowej.

Obudowanie komina płytkami ceramicznymi

Innym rozwiązaniem jest obudowanie komina płytkami ceramicznymi. Weź pod uwagę to, że ze względu na warunki, jakie oddziałują na komin, płytki muszą być mrozoodporne. Z kolei, jeżeli chodzi o sam zakres prac, najpierw musisz pozbyć się ewentualnych, luźnych elementów, a następnie zagruntować ściany komina gruntem głęboko penetrującym. Po wykonaniu tej czynności i odczekaniu zgodnie z zaleceniami producenta nałóż tzw. folię w płynie, która spełnia funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Następnie zabierz się za układanie płytek. Wykorzystaj do tego elastyczną zaprawę klejową i rozłóż ją na całej powierzchni płytek. Powtarzaj ten krok aż do momentu, gdy Twój komin zyska nowy wygląd.

Co zrobić, kiedy problemem jest wnętrze komina?

Defekty widoczne na pierwszy rzut oka bardzo często są stosunkowo łatwe w naprawie. Sytuacja komplikuje się, gdy masz problem z wnętrzem komina. Pamiętaj, że remont ma co do zasady na celu przywrócenie jego pierwotnej funkcjonalności, dlatego w tym przypadku niezbędna może okazać się fachowa wiedza i pomoc specjalistów.

Nowy wkład kominowy

Naprawa starych kominów bardzo często wiąże się z zamontowaniem nowego wkładu kominowego. Może być ceramiczny lub stalowy. Wiele zależy tu od urządzenia grzewczego, jakie posiadasz w domu oraz rodzaju paliwa, które stosujesz. Co istotne, wymiana wkładu kominowego może być niezbędna również wtedy, gdy decydujesz się zmianę urządzenia grzewczego. Mimo wszystko wszelkie czynności powinny być poprzedzone wykonaniem opinii kominiarskiej.

Zanieczyszczony komin

Kolejny problem, który możesz napotkać, to komin zanieczyszczony nagromadzoną sadzą, która zmniejsza jego światło. Nagromadzona sadza może być wynikiem długotrwałej eksploatacji, ale też stosowaniem paliwa złej jakości czy niedostatecznej ilości powietrza, które jest potrzebne do spalania tego paliwa.

Gdy spotkasz się z takim problemem, możesz zdecydować się na powiększenie i wyrównanie otworu kominowego. Jednym ze sposobów jest tzw. wypalanie komina, które musi być poprzedzone oceną stanu konstrukcji. Ponadto wśród zakresu prac znajduje się m.in. zamurowanie wszelkich otworów w przewodzie kominowym, a także odłączenie ewentualnych urządzeń (jeśli są podłączone do komina).

Frezowanie komina

Inną, zdecydowanie mniej inwazyjną metodą renowacji komina, jest frezowanie. To czynności, które polegają na poszerzeniu szybu kominowego przy użyciu frezarki kominowej, a także na późniejszym montażu wkładu kominowego. Co istotne, musisz pamiętać, że frezowanie może być przeprowadzone tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Jest to ściśle uregulowane w polskim prawie.

Kiedy naprawiać komin?

Pośród wymienionych alternatyw możesz zastanawiać się, kiedy faktycznie Twój komin wymaga naprawy? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, jednak możesz kierować się pewnymi wskazówkami. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek defekty, np. w postaci uszkodzonych cegieł, nieszczelności czy odspajającego się tynku, to znak, że musisz podjąć czynności naprawcze. Innym przykładem, kiedy komin może wymagać renowacji, jest przedostawanie się dymu do domu oraz nagromadzenie nadmiernej ilości sadzy.