Loading...
Budowa domuInstalacjeOgrzewanie domu

Kocioł na paliwo stałe – co to jest?

Zakup urządzenia grzewczego to niezwykle istotna decyzja, którą musisz podjąć w trakcie budowy czy remontu budynku. Odnosząc się do uniwersalnej zasady, można powiedzieć, że im szybciej, tym lepiej. Dlaczego? Otóż tak naprawdę wszelkie analizy dotyczące konkretnego produktu czy wariantu wymagają zapoznania się z jego specyfikacją, a także alternatywami. Do tego potrzebne są zarówno wiedza, jak i czas. Pośród tego jednym z urządzeń jest kocioł na paliwo stałe. Co to jest i czym się charakteryzuje? Tego dowiesz się już poniżej.

Co to jest kocioł na paliwo stałe?

Kocioł na paliwo stałe to urządzenie, które najczęściej znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych. Jest to element instalacji centralnego ogrzewania, który w ostatnich latach przeżywa swego rodzaju renesans. To, co wyróżnia go spośród tłumu, to stosunkowo duża uniwersalność. Jeżeli zdecydujesz się na taki wybór, wówczas zyskasz duże pole manewru co do surowca służącego do opalania. Oczywiście, nie oznacza to, że konkretny produkt będzie tolerował Twoje wszystkie wybory. W dzisiejszych czasach kotły na paliwa stałe są bardzo często przystosowane do konkretnego rodzaju paliwa. Ich wybór jest jednak bardzo duży.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe ze względu na paliwo

Pozostając przy temacie, który został zasygnalizowany, musisz zdawać sobie sprawę z rodzajów kotłów na paliwo stałe. Co do zasady można wyróżnić kotły zasilane paliwami, takimi jak:

  • Drewno,
  • Pelet,
  • Brykiet,
  • Węgiel kamienny, w tym ekogroszek czy koks.

Jak już wspomniano, wiele urządzeń przystosowanych jest tylko i wyłącznie do jednego rodzaju wspomnianego paliwa. W związku z tym już w pierwszej fazie planowania musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, którą z opcji chcesz wybrać.

Piece wielopaliwowe

Poszukując kotłów na paliwo stałe, możesz również spotkać z tzw. piecami wielopaliwowymi. Co do zasady dzielą się one na:

  • Jednokomorowe, w których jedna komora odpowiada za spalanie paliw stałych i płynnych. W skrócie, taki kocioł posiada z reguły dwa otwory, które służą do zasilania go odpowiednim materiałem.
  • Dwukomorowe, wyposażone w dwie komory, w których każda odpowiada za spalanie konkretnego rodzaju paliwa. Piece dwukomorowe mogą być wygodniejsze, ponieważ nie musisz demontować palnika w momencie, gdy wybierzesz ogrzewanie paliwem stałym.

Czym jest paliwo stałe?

Do tej pory przedstawione zostały różnorodne warianty kotłów. To, co je wyróżnia, to fakt, że zasila się je paliwami stałymi. Czy jednak wiesz, czym w praktyce są wspomniane paliwa stałe? Tak naprawdę jest to grupa produktów, które pełnią funkcję materiału grzewczego. Niegdyś niezwykle popularne były drewno i węgiel, jednak wraz z rozwojem technologii, możesz skorzystać również z innych alternatyw. W szczególności mowa o ekogroszku i pellecie. Jednocześnie wydaje się, że coraz mniej chętnie wybierany jest węgiel. Ma to związek m.in. z rosnącą świadomością społeczeństwa, dotyczącą szeroko pojętych zanieczyszczeń. Co więcej, wielu Polaków decyduje się na zastąpienie starych kotłów 3 i 4 klasy. Pamiętaj jednak, że na ostateczny wybór kotła ma wpływ wiele czynników. Ważna jest przede wszystkim ekonomia, a co za tym idzie cena konkretnego paliwa. Poza tym weź pod uwagę to, że wyższa początkowa cena urządzenia często zwraca się w kolejnych latach eksploatacji.

Ekologiczne paliwo stałe

Wśród różnorodnych paliw, które służą do zasilania kotła, można również wskazać ekologiczne warianty. Wśród nich znajdziesz w szczególności wspomniane ekogroszek i pellet. W praktyce ekogroszek jest to materiał wytwarzany z węgla kamiennego lub brunatnego, który charakteryzuje się dobrymi parametrami w zakresie emisji szkodliwych pyłów czy gazów. Co istotne, w procesie jego spalania powstaje stosunkowo niewielka ilość popiołu, co może stanowić dla Ciebie duże ułatwienie w utrzymaniu kotła w czystości.

Obok ekogroszku należy również wskazać na pellet, który w rzeczywistości jest efektem ubocznym produkcji drewna. To świetne, ekologiczne paliwo stałe, które w trakcie spalania wytwarza niewielkie ilości popiołu. Co ciekawe, wspomniany popiół powstały ze spalania pelletu możesz wykorzystać np. jako nawóz do roślin ogrodowych czy trawy.

Kotły z górnym i dolnym spalaniem – czym się różnią?

Jeżeli stoisz przed wyborem kotła na paliwo stałe, to z pewnością spotkasz się z zagadnieniem dotyczącym rodzaju spalania. Jedną z alternatyw są kotły ze spalaniem górnym, zwane również komorowymi. Charakteryzują się tym, że komora zasypowa jest w nich jednocześnie komorą spalania. W kotłach ze spalaniem górnym można palić węgiel, ekogroszek, koks lub drewno. Niemniej jednak są one stosunkowo mało efektywne, co generuje konieczność częstego dokładania paliwa. Na szczęście, decydując się na takie rozwiązanie, ułatwieniem w tym przypadku mogą być dla Ciebie automatyczne podajniki.

Alternatywą dla kotłów z górnym spalaniem są kotły na paliwo stałe ze spalaniem dolnym. To droższe, ale zarazem bardziej innowacyjne rozwiązania. Nazywa się je zasypowymi i charakteryzują się tym, że komora spalania znajduje się w nich z tyłu komory zasypowej. Ich efektywność jest wyższa niż kotłów ze spalaniem górnym. Dodatkowo pracując, wykorzystują do spalania powietrze wtórne. Co więcej, kotły z dolnym spalaniem posiadają ruchomy ruszt oraz dwa lub trzy ciągi spalin. Ich konstrukcja wpływa również pozytywnie na środowisko. Innowacje sprawiają, że kotły te emitują mniej spalin.

Jaki kocioł na paliwo stałe wybrać?

Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego, jaki kocioł na paliwo stałe warto wybrać. Przede wszystkim zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ma stanąć urządzenie. Nie bez znaczenia jest również cena kotła, a także materiału, który będzie służył do jego zasilania. Zwróć uwagę na swoje możliwości, budżet, a także łatwość eksploatacji. Abstrahując od tego, pamiętaj, że dzisiejsze nowoczesne kotły spełniają rygorystyczne zasady, które są dyktowane m.in. przez obowiązujące przepisy prawa.