Loading...
Budowa domuInstalacjeOgrzewanie domu

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Tradycyjny kocioł węglowy to urządzenie, które ma swoje zalety i wady. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to urządzenie grzewcze, które zajmuje sporo miejsca. W związku z tym nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na jego zmianę na bardziej innowacyjne alternatywy. Jednym z wyborów jest często pompa ciepła. Jeżeli również i Ty decydujesz się na taką zmianę, to mogą trapić Cię obawy dotyczące szeroko pojętej powierzchni czy specyfikacji tego urządzenia. W związku z tym sprawdź, ile miejsca zajmuje pompa ciepła.

Co to jest pompa ciepła?

Na początek trochę teorii. Warto odnieść się do tego, co faktycznie należy rozumieć poprzez pojęcie pompy ciepła. W rzeczywistości jest to urządzenie, które pobiera energię cieplną z otoczenia i z udziałem prądu przekształca ją na energię, która jest wykorzystywana zarówno do ogrzewania budynku, jak i wody użytkowej. Co istotne, pamiętaj o tym, że w określonych przypadkach pompa ciepła może służyć Ci jako element zmniejszania temperatury pomieszczenia np. podczas upałów.

Jak działa pompa ciepła?

Aby przejść do zagadnienia związanego z umiejscowieniem pompy ciepła, musisz poznać jej poszczególne elementy. Tak naprawdę sama pompa stanowi część większego układu, na który składają się:

– Źródło dolne, czyli miejsce, z którego pobierana jest energia;

– Źródło górne, które określa się jako instalację grzewczą budynku. W wielu domach jest to ogrzewanie płaszczyznowe lub rzadziej sufitowe;

– Pompa ciepła, czyli urządzenie, które kontroluje temperaturę w Twoim domu i służy do zamiany energii na docelową postać.

Znając wspomnianą charakterystykę, można przejść do szczegółowego opisu na temat tego, jak działa pompa ciepła. Tak jak wspomniano, jej głównym zadaniem jest przenoszenie i zamiana energii z otoczenia do budynku w sposób, który pozwoli efektywnie ogrzać zarówno dom, jak i wodę użytkową. Zauważ, że powyższą zasadę działania można podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie odbiór energii z otoczenia. Tutaj do wyboru jest kilka wariantów. Jeżeli pobierana energia pochodzi z gruntu, wówczas wykorzystywany jest roztwór glikolu. Jeżeli z powietrza, to mówi się o tzw. bezpośrednim przekazaniu do czynnika roboczego. W następnej kolejności następuje odparowanie wspomnianego czynnika, co dzieje się w parowniku. Dalej para przechodzi przez sprężarkę, która podnosi temperaturę i oddaje ciepło skraplaczowi. Ten z kolei dba o przekazanie ciepła do budynku.

Rodzaje pomp ciepła

Jak widzisz, zasada działania pompy ciepła jest stosunkowo prosta. Niemniej na rynku możesz spotkać się z różnymi rodzajami tego produktu. Najczęściej pompy ciepła dzielą się na:

– Powietrzne, w których dolnym źródłem ciepła jest zewnętrzne powietrze. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to z pewnością docenisz stosunkowo niski koszt inwestycji, a także łatwość montażu. Niestety, wydajność tych pomp często jest niewystarczająca, dlatego też mogą wymagać dodatkowego źródła ciepła;

– Gruntowe, które są niezwykle podobne do ich powietrznych odpowiedników. Różnica polega tu na tym, że pompy gruntowe czerpią ciepło z gruntu i jest to dla nich dolne źródło zasilania;

– Hybrydowe, czyli pompy, które są połączeniem dwóch źródeł zasilania. W zależności od wariantu najczęściej pracują naprzemiennie. Przykładowo, dobrym połączeniem może być kocioł kondensacyjny i powietrzna pompa ciepła;

– Rewersyjne, których zasada działania jest nieco odmienna do tradycyjnych rozwiązań. Te urządzenia pobierają ciepło z budynku i przekazują je na zewnątrz;

– Gazowe, które jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują do działania gaz, a nie energię elektryczną.

Czy wybierając pompę ciepła, należy mieć kotłownię?

Wspomniano wcześniej, że pompa ciepła jest doskonałą alternatywą, m.in. na dla tradycyjnych kotłów. Zapewne wiesz, że w tym drugim przypadku zazwyczaj musisz mieć osobne pomieszczenie, w którym pracuje to urządzenie. Jak to jest w przypadku pompy ciepła? Zwróć uwagę na to, że standardowa pompa ciepła nie potrzebuje dostępu do komina. Oznacza to, że jest nie tylko ekologicznym rozwiązaniem, które nie emituje dymu czy popiołu, ale przede wszystkim może być zamontowana niemal w dowolnym miejscu w Twoim domu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś umieścił ją w osobnym pomieszczeniu, np. kotłowni. Na takie rozwiązanie decydują się np. osoby wymieniające stare kotły na pompy ciepła. Niemniej jednak osobne pomieszczenie nie jest wymagane. Jest to duży atut, który możesz uwzględnić na etapie budowy domu, jeżeli wiesz, że będziesz korzystał z pompy ciepła.

Ile miejsca zajmuje pompa ciepła?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile miejsca zajmuje pompa ciepła. Wiele zależy tutaj od konkretnego modelu oraz jego parametrów, które również mogą wpłynąć na wielkość. Ogólnie rzecz biorąc, pompy ciepła nie należą do największych urządzeń. Gabaryty mogą być zbliżone np. do szafki czy lodówki. Musisz jednak wziąć pod uwagę to, że wydajniejsza i mocniejsza pompa ciepła będzie z reguły większa, choć najczęściej miejsce nie jest problemem. Co ciekawe, wiele modeli może zostać nawet zabudowanych. W ten sposób ładnie komponują się z otoczeniem, nie rzucając się w oczy, niezależnie od tego, gdzie są umiejscowione. Co do zasady, często mówi się, że standardowa pompa ciepła zajmuje około 0,4-0,5 metra kwadratowego powierzchni.

Gdzie można umiejscowić pompę ciepła?

Pompa ciepła to naprawdę wdzięczne urządzenie. Niemniej pośród dotychczasowych zagadnień, możesz zastanawiać się, czy istnieją szczególne wymagania dotyczące tego, w jakim miejscu musi być umiejscowiona? Co do zasady, pompy ciepła montuje się wewnątrz budynków. Wydaje się, że jest to najlepsza lokalizacja na tego typu urządzenie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Przykładowo, pompy ciepła typu split możesz umieścić na zewnątrz. To alternatywa, która zajmuje nieco więcej miejsca w stosunku do tradycyjnych odpowiedników. Składa się z dwóch elementów, dlatego może wymagać nieco więcej miejsca. Ponadto pompy split często dzielą się na część wewnętrzną i zewnętrzną. W tym przypadku jedną z nich możesz umieścić w pomieszczeniu, drugą na zewnątrz. Istotnymi czynnikami są jednak stały dostęp do prądu oraz podłączenie do wody.

Czy istnieją wymagania co do kubatury pomieszczenia?

Jeżeli zastanawiasz się, czy istnieją szczególne wymagania co do kubatury pomieszczenia, to należy stwierdzić, że wiele zależy tu od konkretnego rodzaju pompy. W związku z tym musisz zapoznać się z instrukcją użytkowania konkretnego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, wiele urządzeń posiada określone wymagania, jednak z reguły nie są one zbyt wygórowane.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Pamiętaj, że odpowiedni wybór pompy ciepła jest uzależniony od wielu czynników. W pierwszej kolejności musisz zdecydować się na konkretny typ. Do wyboru masz m.in. pompy ciepła typu monoblok oraz split. Jak już wcześniej wspomniano, różnią się od siebie, chociażby, sposobem konstrukcji, ale niekiedy również miejscem instalacji. Kolejnym, istotnym elementem jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia, dostosowany do Twojego budynku. Do nowego budownictwa poleca się z reguły, aby pompa ciepła miała wydajność w granicach 50 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.