Loading...
BudowaBudowa domu

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?

Zbiornik na deszczówkę pełni wiele funkcji. Przede wszystkim często mówi się o tym, że jest to doskonały przykład na to, jak połączyć ekologię z ekonomią. W istocie jest to prawda, choć musi być poparta konkretnymi argumentami. Darmowa woda to jedno, a odpowiedni wybór produktu to drugie. No właśnie, w tym momencie możesz zastanawiać się, jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Tego dowiesz się z artykułu.

Czym kierować się podczas wyboru zbiornika na deszczówkę?

Zapewne możesz zastanawiać się nad tym, jakie rodzaje zbiorników na deszczówkę są dostępne na rynku? Tak naprawdę najprostszym przykładem może być wiaderko, czy jakikolwiek inny pojemnik, który podstawisz pod rynnę. Jest to swego rodzaju zbiornik, który spełnia swoją funkcję. Oczywiście, takie działanie jest wysoce niewygodne i nieefektywne, dlatego też musisz skierować wzrok w stronę profesjonalnych rozwiązań, które bez problemu dostarczą Ci możliwość dalszej dystrybucji wody deszczowej.

Pojemność zbiornika

Wiaderko czy pojemnik, który podstawisz pod rynnę, może mieć różną pojemność, jednak z reguły nie będzie ona przekraczać 20 litrów. To mało. Abstrahując od tego, jeżeli myślisz o profesjonalnym rozwiązaniu, pod uwagę musisz wziąć pojemność. Co do zasady przyjmuje się, aby wielkość zbiornika łączyć z powierzchnią dachu, który będzie odwadniany. W tym miejscu możesz zastosować prosty przelicznik, w myśl którego na każde 25 m² powierzchni wyodrębniasz 1 m³ zbiornika. Co więcej, pamiętaj o tym, że dach to niejedyne źródło wody. W związku z tym pod uwagę musisz wziąć inne odwadniane przestrzenie.

Jakość materiałów oraz zgodność z aranżacją

Poza pojemnością zbiornika musisz wziąć pod uwagę to, aby wybierane przez Ciebie rozwiązanie cechowało się wysoką jakością wykonania. Chodzi tu zarówno o materiały użyte do produkcji, jak i całokształt, czyli mówiąc kolokwialnie, solidność zbiornika. Poza tym w określonych przypadkach musisz wziąć pod uwagę szeroko pojęty design. Tak, to wcale nie są żarty. Wygląd ma znaczenie, jednak nie zawsze tak radykalne, jak może Ci się wydawać. Dlaczego? Tego dowiesz się w momencie, gdy poznasz rodzaje zbiorników na deszczówkę, o których poniżej.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

Mając na uwadze to, czym musisz się kierować, wybierając odpowiedni produkt, przyjrzyj się również rodzajom zbiorników na deszczówkę. W praktyce spotkasz się z kilkoma podstawowymi rozwiązaniami, które pomimo podobnego zastosowania, różnią się poniekąd charakterystyką.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę

Pierwszy opisywany rodzaj to podziemne zbiorniki na deszczówkę. Jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je pod ziemią, dzięki czemu mogą posiadać dużą pojemność, nie zajmując przy tym miejsca na ziemi. To rozwiązanie, które poza zbieraniem wody może pełnić również inne funkcje. Przykładowo, podziemny zbiornik na deszczówkę jest w stanie powoli nawadniać grunt. Jeżeli jednak chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, musisz pamiętać o tym, że niezbędne jest odwodnienie liniowe, a sam zbiornik musi być odpowiedniego typu. Z reguły mówi się o studniach chłonnych czy skrzynkach rozsączających. Co ciekawe, możesz również zdecydować się albo na jeden zbiornik, albo utworzyć ciągi mniejszych zbiorników. Abstrahując od tego, zwróć uwagę na zalety takiego rozwiązania. Podziemne zbiorniki są wykonywane z trwałych materiałów, możesz doprowadzić do nich wodę deszczową z wielu rynien, a także nie musisz martwić się o wygospodarowanie odpowiedniej ilości wolnej przestrzeni na ziemi.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Alternatywą dla powyższego rozwiązania są naziemne zbiorniki na deszczówkę. W przeciwieństwie do opisywanych poprzedników umieszcza się je na powierzchni, najczęściej przy ścianie budynku lub bezpośrednio pod rynną. Ze względu na ich umiejscowienie muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Poza tym naziemne zbiorniki nie powinny przepuszczać światła, co pozwoli uniknąć rozwoju pleśni, grzybów czy glonów. W przypadku domów jednorodzinnych wiele osób decyduje się na wybór produktów o pojemności od 100 do 500 litrów. Co istotne, takie rozwiązania wyposaża się w kurki spustowe, jednak w większości przypadków masz również możliwość umieszczenia pompy, która zapewni Ci wodę pod ciśnieniem. Pamiętaj również o tym, że takie zbiorniki wymagają regularnej konserwacji. Z reguły poleca się, aby przynajmniej raz do roku opróżnić je z wody i wyczyścić zawór zbieracza.

Ozdobne zbiorniki na deszczówkę

Ostatnią grupą zbiorników na deszczówkę są zbiorniki ozdobne. Poza ich funkcjonalnością są to produkty, które mają po prostu ładnie wyglądać i wpisywać się w aranżację otoczenia. Bardzo często wykonuje się je z materiałów, takich jak metal, drewno, tworzywa sztuczne czy terakota. Dzięki temu bez problemu można nadać im ciekawy i ponadczasowy kształt. Mimo wszystko musisz pamiętać o tym, aby zbiornik nie był wystawiony w nasłonecznionym miejscu.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę?

Wybór odpowiedniego zbiornika na deszczówkę to naprawdę trudna decyzja. Na szczęście, możesz wziąć pod uwagę elementy, które są dla Ciebie kluczowe i na tej podstawie podjąć decyzję. Jeżeli masz jednak wątpliwości, to warto skonsultować wszelkie pytania ze specjalistami, którzy będą w stanie doradzić Ci odpowiednie rozwiązanie. Gorąco zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 32 260 17 13, gdzie pracownicy największej hurtowni budowlanej LONG w Dąbrowie Górniczej służą pomocą.