Loading...
BudowaBudowa domuOgrzewanie domuPrace wykończeniowe

Budowa małego domu – koszt

Budowa małego domu – koszt

Wiele osób jeszcze przed rozpoczęciem prac nad budową domu zastanawia się nad tym, ile będzie wynosił ostateczny koszt budowy domu. Kwota, jaką będziemy musieli ponieść za dom w średnim standardzie to kwota 4,5 tysięcy złotych za 1m2 powierzchni użytkowej. Cena ta może jednak wynosić mniej w zależności od poziomu przygotowania osoby, która pragnie wybudować dom. 

Koszt budowy domu

W ciągu ostatnich kilku lat, aby wybudować dom, musieliśmy liczyć się z kosztami od około 4100 do 4200 złotych za 1 m2. Niestety w roku 2019 koszty się zwiększyły. Taka sytuacja była spowodowana podwyżką cen robocizny, a także podniesieniem kosztów za materiały. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkania według danych GUS w 2019 roku wynosił: 4388 zł w pierwszym kwartale, 4484 zł w drugim kwartale, 4376 zł w trzecim kwartale, natomiast w czwartym kwartale 4597 zł. Na podstawie zgromadzonych danych można przewidywać, że ceny te jeszcze wzrosną, szczególnie koszt robocizny. Dlaczego? Ponieważ powoli zaczyna brakować wyspecjalizowanych robotników na rynku budowlanym, co staje się dość problematyczne dla wielu osób, które mają w planach budowę domu. Ile kosztuje budowa domu? Wybudowanie, a także wykończenie domu o powierzchni 150 m2 wynosi mniej więcej 700 tysięcy złotych. Cena ta jednak może się wahać w zależności od wyboru projektu domu.

W jaki sposób budować dom?

W dawnych czasach dom budowało się samemu, mogliśmy do tego zaangażować kogoś z rodziny, obecnie raczej nikt nie budowałby domu w ten sposób. Znacznie chętniej zlecamy tę pracę specjalnym firmą oraz wykonawcą. Nazywa się to budową systemem kontraktowym. Jeżeli chcemy stać się szefem budowy naszego domu, powinniśmy poczynić jednak odpowiednie przygotowania. Przede wszystkim dobrze jest poświęcić sporą ilość czasu na wybranie ekipy, która będzie budować dom, a później na nadzór prac. Znaczna część inwestorów zleca budowę domu tylko jednej firmie. W takim wypadku należy jednak poszukać doświadczonej, sprawdzonej i zaufanej ekipy. Nie warto oszczędzać na wykonawcach, czasem dobrze jest zapłacić nawet 20% więcej, ale za to mieć 100% pewność, że praca będzie wykonana porządnie.

Na czym można zaoszczędzić podczas budowy domu?

Zaoszczędzić możemy przede wszystkim na etapie, w którym będziemy wybierać projekt, a także na pracach wykończeniowych. W celu zmniejszenia kosztów budowy domu powinniśmy postawić na jego prosty wygląd – nieskomplikowany dach, zwartą bryłę oraz brak ozdobników. Mały dom posiadający dwuspadowy dach, cechujący się brakiem balkonów, a także niezbyt duże pokoje to rozwiązanie, dzięki któremu możemy zaoszczędzić około 20 tysięcy złotych. W celu budowy małego domu dobrze jest wybrać kompaktowy budynek z poddaszem użytkowym. W przypadku, w którym marzy Ci się dom o większej przestrzeni, wybierz dom piętrowy charakteryzujący się zwartą bryłą. Pozwoli to na znaczne zaoszczędzenie kosztów, a budowa takiego domu będzie o wiele prostsza. Zastanów się także, czy będziesz potrzebować piwnicy. Jeżeli jest to dla Ciebie zbyteczne, po prostu zrezygnuj. Dzięki temu zaoszczędzisz 20% kosztów.