Loading...
BudowaBudowa domuInstalacjePrace wykończeniowe

Jak zrobić sufit podwieszany?

Jak zrobić sufit podwieszany?

Zdecydowanie najłatwiejszym rodzajem sufitu podwieszanego jest konstrukcja przęsłowa. Osoba, która miała jakikolwiek większy kontakt z majsterkowaniem, bez problemu powinna dać sobie radę. W przypadku konstrukcji przęsłowej nie łączymy profili nośnych (do których przykręca się płyty) bezpośrednio z sufitem. Opierane są one na ścianach. Ten typ sufitu podwieszanego doskonale znajdzie swoje zastosowanie w miejscach taki jak: łazienki, pokoje, toalety, czy korytarze. Jak zrobić sufit podwieszany? Wszystko opisaliśmy krok po kroku poniżej.

1. Wyznacz wysokość pomieszczenia

Na samym początku musisz określić, na jakiej wysokości chciałbyś zamontować swój sufit podwieszany. Należy pamiętać, aby odległość od stropu wynosiła minimum 10 centymetrów, w przypadku, w którym masz w planach montaż oświetlenia punktowego. Następnie musisz wytyczyć poziom sufitu podwieszanego na ścianach. W celu dokładnego zaznaczenia umiejscowienia przyszłego sufitu narysuj linię dookoła pomieszczenia. Możesz to zrobić za pomocą poziomicy bądź dalmierza laserowego.

2. Odpowiednio dotnij profile obwodowe UW 

Następnym krokiem jest docięcie dwóch profili UW na szerokość pomieszczenia, idealnie nadadzą się do tego nożyce do blachy. Gdy już to zrobisz, oklej profile taśmą akustyczną 70mm. Takie rozwiązanie w dużym stopniu poprawi komfort akustyczny w pomieszczeniu, a sufit nie będzie przenosił drgań na ściany. 

3. Zamontuj profile UW

Zamontuj profil UW w miejscu, w którym wyznaczyłeś linię. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby podczas montażu użyć odpowiednich wkrętów. To, jaki rodzaj wkrętów wybrać zależy od rodzaju ściany. Jeżeli w naszym domu bądź mieszkaniu posiadamy ściany w systemie suchej zabudowy z okładziną G-K, do montażu dobry wyborem jest zastosowanie wkrętów typu FN. Kolejny profil zamontuj na wyrysowanej wcześniej linii po przeciwległej ścianie. 

4. Montaż przęseł

Prostopadle do profili obwodowych zamontuj profile sufitowe, powinieneś wkładać je starannie między ścianki profili obwodowych UW. Dobrze jest zaznaczyć miejsce, w którym montowaliśmy przęsła. Zaleca się, aby rozstaw przęseł CW wynosił 50 centymetrów. Profile skrajne CW, które stykają się ze ścianami, trzeba podkleić taśmą akustyczną, a następnie przykręcić do ściany. Gdy już to wykonasz, profile CW wsuń w profile UW i połącz je ze sobą za pomocą krótkich wkrętów samowiercących.

5. Przykręć płyty gipsowo-kartonowe

Zanim do tego przystąpisz, wykonaj połączenie ślizgowe za pomocą taśmy samoprzylepnej. Nalep ją po obwodzie sufitu, zaraz pod profilem obrysowym. Teraz możesz przystąpić do wykonania okładziny sufitu z płyt gipsowo-kartonowych. Unieś płytę, a następnie ustawiaj prostopadle do przęseł i przykręcaj, co 17 centymetrów do profili CW wkrętami TN 25mm. Przykręcanie zacznij od narożnika lub od środkowej strefy płyty. Kolejny rząd płyt układaj z przesunięciem minimum 40 centymetrów.

6. Spoinowanie płyt i wykończenie

Jeżeli sytuacja tego wymaga, dotnij płytę np. za pomocą noża z jednej strony, a następnie przełam bardzo ostrożnie płytę i odetnij karton z przeciwnej strony. Krawędź wyrównaj tarnikiem do płyt, a potem zetnij pod kątem 45 stopni. Oczyść krawędzie z pyłu i zagruntuj preparatem. Gdy wyschną, na spoiny nałóż gotową masę. Pamiętaj, aby nadmiar usunąć i wyrównać. Po wyschnięciu nałóż drugą warstwę i wtop taśmę zbrojącą. Kolejnym krokiem jest zaszpachlowanie łebków wkrętów. Gdy wyschnie, nałóż ostatnią, trzecią warstwę masy rozciągając ją na szerokość 20 cm na oryginalnych łączeniach, natomiast na ściętych na szerokość 50 cm. Gdy sufit wyschnie, przeszlifuj spoiny papierem ściernym, odetnij taśmę oraz zagruntuj powierzchnię sufitu. Po wyschnięciu pamiętaj o tym, aby dwukrotnie pomalować sufit.